Když nad pláží, kterou navštívíte, vlaje modrá vlajka, víte, že jste si vybrali nejen dobře, ale vlastně nejlépe jak jste mohli. Co je to modrá vlajka, kde, kdy, jak a proč bývá vyvěšována a komu náleží toto právo?
Ocenění Modrá vlajka
Modrá vlajka je prestižním ekologickým oceněním, které symbolizuje kvalitu pláží ale i přístavů. Uděluje ji Nadace pro ekologickou výchovu při Radě Evropy, a to již od roku 1987. Vyvěsit ji smí tam, kde splní celou řadu náročných kritérií, která se týkají nejen péče o životní prostředí, ale i čistoty, upravenosti, vybavenosti a bezpečnosti. Nejpodstatnějším kritériem pro udělení tohoto ocenění je jednoznačně kvalita vody v daném místě. Její vzorky se opakovaně několikrát ročně odebírají a analyzují, a to zejména v průběhu turistické sezóny. Hodnotí se nejen čistota a upravenost konkrétní pláže, ale také přírodní rámec jejího bezprostředního okolí. Mimoto komise sleduje mnoho dalších detailů, od sociálního vybavení a možnosti stravování až po recyklaci odpadů a dostatek odpadkových košů. Původně se jednalo o čistě evropskou záležitost, ale projekt se stal natolik známým a úspěšným, že v současné době se jej ve spolupráci s OSN účastní i země z jiných kontinentů, zejména z Afriky a Ameriky. Do dnešního dne bylo Modrou vlajkou oceněno již přes 3 300 pláží a přístavů ve 36 státech celého světa.
Modrá vlajka na chorvatských plážích
V Severní Dalmácii získaly toto ocenění například pláže Dražica, Zaton, Kolovare nebo Plava, ve Střední Dalmácii pláž Zlatni Rat, Bačnice, Berulia, v Jižní Dalmácii President, Neptun, Banje, na Kvarnerské riviéře Rajská pláž, pláž Zrće, Sunčana uvala, Konobe, Zgribnica… A samozřejmě celá řada dalších na mnoha místech celého Chorvatska, neboť v Chorvatsku je aktuálně oceněno Modrou vlajkou 116 pláží. Jsou to pláže písečné, oblázkové štěrkovité i skalnaté a většina z nich má i bezbariérový přístup.