Začíná vám doma být horko? Tak ho ochlaďte! Možností je spousta. Pomůže i správně zvolený bytový textil.
Pobyt v přehřátém interiéru není zrovna dvakrát příjemný. A už vůbec neprospívá zdraví. Odborníci říkají, že bezpečných je maximálně 28° C. Při fyzické námaze to je dokonce o tři stupně méně. Naštěstí existují způsoby, jak teplotu v místnostech o nějaký ten stupínek snížit.
Klimatizace
Nejúčinnější je při snižování teploty v interiéru klimatizace. Ovšem pozor na ni. I ta může ublížit, a to mnohdy ještě více, než samotná vysoká teplota. K tomu, abyste v parném horku neskončili v posteli s angínou, je nutné se vyhnout vysokému teplotnímu rozdílu mezi vnitřkem a venkem, který by neměl být vyšší než šest stupňů. Pokud je tedy venku třicet, klimatizaci byste měli mít nastavenou na 24° C.
Větrák
Alternativou ke klimatizaci jsou větráky. Teplotu v místnosti sice nesníží tak razantně jako klimatizace, ale zase jsou zdravotně bezpečnější. I když ne stoprocentně. Pokud například budete mít stolní větrák namířený přímo na svou hlavu, brzy vás začne bolet. Lepší je tedy nastavit ho tak, aby proud foukaného vzduchu mířil mimo vás.
Rolety, záclony a závěsy
Dalším způsobem, jak trošku ochladit interiér, jsou předokenní žaluzie rolety. Ty dokonce dokáží odblokovat až devadesát procent veškerého tepla a snížit teplotu v místnosti až o deset stupňů. A v zimě ho zase v domě či bytě drží. Hotové divy ale dokážou i správně zvolené záclony a závěsy. Pocit chladu a svěžesti v místnosti navodí především hotové záclony studených odstínů. Ze závěsů pak jsou nejefektivnější ty, které nepropouští světlo.
Ložní povlečení
Ochladit interiér ale dokáže i další bytový textil, jako například ložní povlečení. Z materiálů je do horkých nocí vhodný bavlněný satén, egyptská bavlna a len, které dobře absorbují vlhkost. Nejde ale jen o materiál, svou roli hrají i motivy a barvy. Dobře se vám v létě bude spát v povlečení s motivy květin a motýlů. Z barev pak jsou ideální světlé odstíny fialové, modré a šedé.