Ostrov Olib – perla chorvatských ostrovů

olibOstrov Olib nalezneme v Severní Dalmácii, severozápadně od Zadaru, jihozápadně od ostrova Pag, jihovýchodně od Lošinje, východně od Silby. Rozkládá se na ploše 2779 hektarů, měří pouhých 11 kilometrů. A je považován za zelenou oázu mezi chorvatskými ostrovy. Na ostrově se nenachází žádné pohoří, nejvyšší vrchol Kalac, leží pouhých 67 metrů nad mořem. Zmínku o tomto nádherném ostrově můžeme najít už ve starých římských spisech z 10. století, avšak pod jiným názvem Aloep. První zmínky o obydlení ostrova pochází z 15. Století.

Panenská příroda

Olib je nádherný ostrov plný neodolatelných zákoutí a nekonečných pláží. Leží také mimo davy turistů, proto zde najdete nejen nádhernou přírodu, ale také i klid a harmonii pro tělo i duši. I když je ostrov zatím turisty nedotčený, i tak se zde nachází možnosti ubytování. Jednou z možností je například prázdninový dům, kde si můžete pronajmout pokoje i pro větší rodinu. Olib je tedy vhodnou destinací pro rodinnou dovolenou v soukromí.

Netradiční gastronomické zážitky

Olib je také vyhlášený svou pohostinností, malé rodinné restaurace a kavárničky vás jistě svou atmosférou uchvátí během okamžiku. Pokud hledáte romantickou dovolenou, jste na správném místě, a to bez pochyby. Olib přímo láká k dlouhým procházkám a pak posezení v restauracích s pravou jadranskou atmosférou plnou mořských ryb a dobrého pití.

Jak se na ostrov Olib dostaneme?

Menší problémem je cesta na samotný ostrov. Přístav se nachází pouze ve vesničce Olib i s molem. Jinde bohužel přistát nemůžete. Nejlepší způsob, jak se na ostrov dostat je ze Zadaru – cesta trvá zhruba 3 hodiny. Další možnost, která je ovšem, ale poněkud dražší, je letecké spojení ze Zadaru. Pokud cestujete po Chorvatsku autem, můžete využít trajektu nebo auto nechat na hlídaném parkovišti v Zadaru, naprosto bez starostí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *