Slyšeli jste už někdy o Smolných ostrovech? Že vás takovéto místo k návštěvě příliš neláká? Pak tedy vězte, že své jméno dostaly podle smoly místních borovic, která se dříve používala pro impregnaci dřevěných lodí. V češtině jsou známy spíše pod názvem Paklené ostrovy, což vychází z místního pojmenování Pakleni otoci. Jedná se o celou řadu ostrovů, ostrůvků a útesů, které se táhnou podél pobřeží západním směrem od města Hvar.
Život na ostrově
Největším z těchto ostrovů je Sveti Klement, který odvozuje své pojmenování od místního kostelíku zasvěceného tomuto světci, který je patronem všech námořníků. Nálezy v jeho zátoce Velo Polje svědčí o tom, že ostrov byl osídlen již v římských dobách. Najdete tu tři sezónně obydlené osady, místní obyvatelé se již tradičně živí rybolovem, zemědělstvím, zejména pěstováním vinné révy, a těžbou soli, kterou získávají odpařováním mořské vody. Výdělek, který jim v sezóně poskytují turisté, je pro ně velmi vítaný, proto na ostrov připlouvají pravidelné lodní linky z Hvaru, pro návštěvníky je zde připraven výběr možností občerstvení a stravování a také několik penzionů, které zájemcům nabízejí i ubytování. Zejména v posledních deseti letech zde vyrostlo mnoho nových podniků se specifickou atmosférou. Zajímavou možností ubytování na ostrově jsou bungalovy, které jsou součástí místního arboreta založeného už v roce 1906 známým botanikem Eujeniem Meneghellem.
Nejznámější místa na ostrově
Na všechny hlavní pláže a důležitá místa na ostrově se snadno dostanete, z hvarského přístavu sem denně míří pravidelné lodní spoje a pro zájemce jsou k dispozici i soukromé taxi čluny. K nejčastěji navštěvovaným místům na ostrově jednoznačně patří zátoka Palmižana. Sice není vhodná ke koupání, ale na své si zde přijdou jachtaři, potápěči i rybáři, je zde starosvětská vesnička, několik velice elegantních vil, velké přístaviště i jachtařský přístav a odtud „co by kamenem dohodil“ malebná zátoka Vinogradišće s nepřekonatelnou písčito-oblázkovou pláží. Po stranách pak zátoku lemují pláže skalnaté, takže na své si tu přijde skutečně každý. Část pobřeží je zde vyhrazena i pro naturistickou pláž. Pěkných pláží je však na ostrově mnohem více, a to skalnatých i oblázkových. Vydáte-li se z Palmižany východním směrem, dojdete do osady Vlaka. Lze se sem však dopravit i člunem, nemáte-li v letním vedru chuť k pěším procházkám. Přehřátí vám však nehrozí, protože cesta většinou vede ve stínu vzrostlých borových porostů, kterými je pokryta většina plochy ostrova. Osada Vlaka je vyhledávána návštěvníky zejména pro léčivou sílu místního bahna, které prý blahodárně působí při léčbě chorob pohybového ústrojí.