Méně známé chorvatské ostrovy a ostrůvky

2Chorvatsko tvoří převážnou část východního pobřeží Jadranu. Pobřeží co do členitosti trumfne v Evropě jen Norsko, je povětšinou vápencové, vysoké skály strmě spadají do moře, ale na jiných místech jsou bez přechodu vystřídány nízkým písčitým břehem. Pobřežní čáru tvoří mimo jiné 69 velkých ostrovů, 656 ostrůvků a nespočtem skalisek a hřebenů.

Z 50 velkých a obydlených ostrovů není žádný úplně neznámý. Na každém z nich najdete vyhlášená letoviska, kam v letních měsících míří za sluncem a nejmodřejším mořem turisté ze všech koutů světa. Některé menší ostrůvky jsou však známy skutečně jen zasvěceným.

Šibenický archipelag

V Šibenickém archipelagu mezi známějšími sousedy Zlarin a Kaprije naleznete neobydlené ostrůvky Zmajan a Kakan. Tyto ostrovy znají hlavně jachtaři, kteří se zde zastavují na svých toulkách. Zdejší přístavy jsou tvořeny vlnolamem a zátočinou, směrovaný k pevnině, pro návštěvníky je k dispozici upravené závětří s ohništěm. Každý však musí pamatovat na to, že ostrovy nemají vlastní zdroj pitné vody.

Zajímavý je ostrov Zmajan také pro potápěče, v okolí se nachází celá řada podmořských stěn, které končí pouze pár metrů pod hladinou, hluboké útesy, ale i podmořské jeskyně a vraky lodí. Pod vodou můžete narazit na ropušnice, murény, chobotnice, sépie a řadu dalších mořských živočichů, zvláště úrodná je pak tato oblast na langusty.

Kvarnerské souostroví

ID-10018390Branou do chorvatského ostrovního království jsou jednoznačně Kvarnerské ostrovy. Kryté zátoky, písečné pláže, bujná středomořská vegetace – toto všechno dokázali místní využít pro rozvoj turistického ruchu a na všech větších ostrovech najdete širokou paletu ubytovacích kapacit.

Jedním z nich je i ostrov Mali Lošijn obklopený 25 menšími ostrovy a ostrůvky, které jsou oblíbenými cíli turistických výletů. Jedním z těch nejoblíbenějších je i neobydlený ostrůvek Vele Srakane, kam se denně dostanete z Lošinju pravidelnou lodní linkou. Na jihovýchod od ostrova Lošinj pak leží další z turisticky atraktivních cílů – ostrov Vele Orjule, kam se dostanete na člunu. Dříve téměř neznámý ostrůvek se proslavil koncem 20. století, když u něj došlo k mimořádnému archeologickému objevu.

Belgický turista – potápěč našel v hloubce 45 metrů na písčitém dně antickou sochu boha Apoxyomena, která byla okamžitě vyzvednuta a zrestaurována a v oblasti byl ihned zahájen soustavný archeologický průzkum. Skvělé koupání i bezvadné kotviště najdete na blízkém ostrově Zeča v chráněné písčité zátoce s malým ostrůvkem. Tady se, i se svou lodí, můžete věnovat skutečně nerušenému odpočinku. Ve vnitřním pásu Kvarnerského souostroví leží proslulý ostrov Pag.

Ze zdejšího přístavu Mandre se pořádají pravidelné půldenní lodní výlety na sousední ostrůvky, častým cílem jsou zejména ostrovy Škrda a Maun. Blízkým sousedem Pagu, ale také ostrovů Vir, Maun, OlibMolat a mnoha dalších je také ostrůvek Planik s oblázkovo-písčitou pláží.

K sousedům ostrova Pag se počítají i známá letoviska ostrovy Krk a Rab, ale i neobydlený ostrůvek Dolin. Celé Kvarnerské souostroví je však součástí většího celku – Severodalmatských ostrovů. Ze známějších míst tu ve vnějším pásu souostroví najdete ostrov Molat, jehož sousedem je neznámý a neobydlený Tun Veli, který z druhé strany sousedí s ostrůvkem Zverinac.

Kornati

Clipboard02Celé Kornatské souostroví oplývá krásou nedotčené přírody a považuje se za ráj milovníků všech vodních sportů.  Většina území byla prohlášena národním parkem, kam však nepatří tzv. horní Kornaty, tj. ostrovy Žut a Sit spolu s ostrůvky kolem.

Toto souostroví, ač trvale neobydlené, je k návštěvníkům velice pohostinné, narazíte zde na řadu sedláckých i rybářských domků přeměněných v pohostinské a ubytovací jednotky, které poskytují útočiště zájemcům o stále více se rozmáhající robinzonskou turistiku. Takovéto pobyty umožňují milovníkům přírody pobyt v ekologicky nedotčeném prostředí stranou civilizace, zároveň však v jejím dosahu. Pobyty na samotách jsou proslaveny zejména ostrovy Kornat, Lavsa, Smokvica Vela a Sit.

Ostrov Sit, ač patří k „velkým“ ostrovům, zatím stále uniká masovému zájmu přijíždějících turistů, přestože jeho krajina již zdálky vypadá mnohem příjemněji, nežli je tomu u jeho jižnějších sousedů. Mezi ostrovy Sit a Pašman také vede nejlepší námořní cesta ze Zadaru do Šibeniku. Vyhledávaným místem robinzonád je také ostrov Levrnaka, kde se mimo to nachází i velice známá pláž Lojena. Do zátoky svážejí turisty lodě z širokého okolí, najdete zde písečné i skalnaté pobřeží, pláž je vhodná pro děti i potápěče a v její blízkosti se nachází restaurace nabízející řadu krajových specialit.

Pokud zatoužíte po procházce, doporučuje se návštěva snadno dostupné vyhlídky na vrchu Levrnaka, odkud budete mít celý národní park jako na dlani.Na Kornatech je celkem osm upravených turistických stezek na různé vyhlídkové body, odkud mohou návštěvníci obdivovat krásy ostrovů, které prozatím nebyly v širším měřítku objeveny.

Jednu z nich najdete i na ostrově Kurba Vela, vede z jihovýchodního mysu Mede na vrch Južna glava. Nedaleko hranice národního parku mezi ostrovy Dugi Otok a Katina v úžině Mala Proversa jsou pro změnu ve vodě dobře viditelné trosky velké římské stavby z 1. – 2. století. V době svého vzniku stála evidentně na pevnině, stejně jako další pozůstatky římských sídel, se kterými se setkáte po celých Kornatech, pak však byla mělčina kvůli mořeplavbě prokopána.

Jihodalmatské ostrovy

3Ostrůvky Prežba a Mrčara jsou součástí Lastovského souostroví, které je tvořeno mimo centrálního ostrova Lastovo ještě 46 dalšími ostrovy a ostrůvky. Oba se nacházejí v západní části souostroví, ostrov Prežba je s ostrovem Lastovo spojen mostem.

Ostrůvek Mrčara, vzdálený asi 2 km je pokládán za nejbohatší loviště langust na celém Jadranu. Turisté se mu však vyhýbají, neboť v průběhu studené války byl ostrůvek vysídlen a přeměněn na obrannou pevnost. Dodnes zde najdete opuštěné kasárny, centrální bunkr, kulometná hnízda i volně přístupné hluboké podzemní chodby, které vyprávějí fanouškům vojenské historie svůj fascinující smutný příběh, ale i prázdné a chátrající bungalovy a restaurace, němé svědky pokusu přilákat turisty, který se nezdařil.

Součástí Jihodalmatských ostrovů jsou i tzv. ostrovy Elafítské, což se překládá jako Jelení ostrovy. Tohoto vznešeného tvora byste zde dnes však již hledali marně. Přivezou vás sem trajekty z Dubrovníku, který leží jižně od této skupiny sedmi ostrovů – Daksa, Jakljan, Koločep, Lopud, Lokrum, Ruda a Šipan. Přestože většina z nich je neobydlená, na ostrově Jakljan, který leží v bezprostřední blízkosti známého ostrova Šipan najdete i rekreační středisko, kemp a restauraci. Lákadlem těchto míst jsou ale především nádherné písečné pláže a krásná nedotčená příroda.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *