SOS signály pleti: jak vypadají?

Jste vybíraví, používáte kosmetiku netestovanou na zvířatech, hledáte certifikáty osvědčující tu nejvyšší kvalitu, ale stejně to pořád není ono? Stává se poměrně často, že si v nejlepší víře vybereme produkty péče o pleť, které ale potřebám té naší úplně nevyhovují. Pokožka si při změně kosmetické rutiny nebo přechodu z konvenčních přípravků na ty přírodní může vyžádat trochu času na adaptaci. Víte ale, jak poznáte, že tudy cesta nepovede? Tady je pár varovných signálů, kterými se vám pleť snaží naznačit, že tentokrát jste sáhli vedle!

1. Kůže svírá a pálí

Některé masky a peelingy mohou zanechat pocit brnění způsobený aktivací účinných látek. Vnímejte ale rozdíl ním či jemným mravenčením a bolestivým pálením, kdy už vaše pokožka křičí o pomoc! V některých případech se brnění může objevit, mělo by se však jednak o krátký okamžik, nikoli o několik minut či hodin. Pokud je po použití produktu kůže zarudlá, podrážděná na dotek, bude lepší, když ho ze své rutiny vyřadíte.

2. Pleť se přespříliš mastí a leskne

Pozorujete, že má vaše pleť sklony k přehnanému maštění? Ptáte se, jestli za tím náhodou nemůže stát váš nový kosmetický úlovek? Pokud obvykle mastnou pleť nemáte, pak je to dost pravděpodobné. V jeho receptuře nejspíš naleznete něco, co místo udržení křehké rovnováhy provokuje zvýšenou tvorbu kožního mazu.

3. Návrat pupínků

Pro období dospívání je akné typické a mnohdy se nám nevyhne ani v dospělosti. Opět ale platí, že pokud jste s ním žádné problémy dříve neměli a najednou se nepěkně rozjelo, viníka je možné hledat mezi kosmetickými přípravkami, které používáte. Chcete se být opravdu jistí? Pak dejte pleti dva až tři týdny čas na to, aby se nové rutině přizpůsobila. Jestliže se situace do té doby nezlepší, pak víte, co máte dělat.

4. Matná suchá pokožka se sklonem k šupinatění

Jakmile se pleť začne vysušovat, pocítíte to okamžitě. Svraštění, nepříjemné pálení, praskání a nakonec její šupinatění mohou být způsobeny jak příliš agresivními produkty, tak také tím, že používané pečující přípravky zkrátka nejsou dostatečně hydratační. Něž se vaše pleť srovná, vyhněte se častému používání hrubých peelingů nebo čistících masek. Dopřejte ji naopak jemné kosmetiku, která pleť vyživí opravdu do hloubky. K tomu skvěle pomohou séra a tonika.

5. Zarudnutí, hyperpigmentace

Zdravá pokožka nejenže má přirozeně zářivou glow, měla by mít i jednotný barevný odstín. Všímáte si pigmentových změn zejména v oblasti tváří? S největší pravděpodobností se bude jednat o negativní reakci na některou ze složek, které by měly pleť zesvětlit a rozzářit. Od dalšího používání takové kosmetiky upusťte, nebude pro vás tou pravou. Než pleť znovu zregeneruje a vrátí se ke své plné síle, věnujte zvýšenou pozornost její ochraně před UV zářením.

6. Nulové výsledky

Není výjimkou, že první výsledky přichází až po dlouhých týdnech používání. Vzdát to po pár dnech není pro pleť nic dobrého, naopak ji můžete pořádně zmást a vyprovokovat některou z výše uvedených reakcí. Pokud ale po měsících a měsících důsledného používání žádná pozitivní změna skutečně nepřišla, je na čase poohlédnout se po něčem jiném.

Pokud jste pozorovali některé z těchto červených vlajek, nepanikařte. Zamyslete se nad tím, zda jste už v minulosti nezaznamenali obdobou reakci na jiné produkty, jenž obsahovaly stejné složky. Může se jednat o mírnou alergické reakci, o které jste předtím neměli tušení. Máte-li příležitost, poveďte si před dalším nákupem test typu vaší pleti, ať je váš výběr co nejpřesněji zacílen. Pamatujte, to, že vám daný produkt úplně nesedl neznamená automaticky, že je špatný či nekvalitní. Jen to v tomto případě prostě nebyl ten dokonalý match.

Nasloucháte své pleti? Jak dlouho jí trvá, než změnu v kosmetické rutině přijme za svou?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *