Ostrov Zlarin – Severní Dalmácie

zlarinV téměř těsné blízkosti pevniny, jihozápadně od Šibeniku, leží rozlohou poměrně malý, jen 8,2 km čtverečních rozlehlý, ale rozhodně ne nevýznamný ostrov Zlarin. Chorvatsko láká turisty nedotčenou přírodou, krásnými plážemi i zajímavou historií a ostrov Zlarin patří k tomu nejlepšímu, co může zájemcům o koupání, slunění a vodní sporty nabídnout. Však se mu také říká zelený nebo zlatý ostrov a nezřídka kdy i ostrov korálů.

Z historie ostrova

Jako na mnoha dalších chorvatských ostrovech i zde byly objeveny známky po osídlení v ilyrských i římských dobách, není jich však mnoho. Největší nápor migrantů zažil ostrov v 16. a 17. století, kdy se na něj uchylovali utečenci z pevniny, kteří prchali před tureckým vpádem. Proto zde také jen těžko naleznete historické památky ze starších dob, výjimkou je snad jen gotický kostel Panny Marie z 15. století, který byl však v 18. století kompletně přestavěn na barokní. Dalšími zajímavými sakrálními stavbami na ostrově jsou kaple svatého Rocha a kaple svatého Šimona.

Současná podoba a obyvatelé ostrova

Geograficky je ostrov Zlarin tvořen dvěma souběžnými hřbety, mezi kterými se rozkládá plocha úrodné půdy, na které místní pěstují vinnou révu, ovoce a olivy. Zdejších cca 320 obyvatel jsou převážně již tradičně zemědělci a rybáři, kteří si svou finanční situaci vylepšují pomocí vzrůstajícího turistického ruchu, mnozí však také pravidelně dojíždějí za prací na pevninu. Dříve byl tradičním řemeslem místních mužů lov mořských hub a korálů a jejich následné zpracování a broušení. Bohužel, jejich kolonie již téměř úplně v Jaderském moři vymizely a s nimi i toto řemeslo.

Na ostrově, v jediné místní obci Zlarin, která se rozkládá v zátoce Zlarinska luka, je však zřízeno muzeum Centrum korálů Zlarinka, kde se turisté mohou obdivovat mnohým exemplářům, seznámí se s historií lovu korálů a v místní dílně se mohou podívat, jak vypadalo jejich další zpracování. Zde je možno si také zakoupit drobný korálový šperk, což je velice oblíbený i cenný suvenýr všech, kteří na ostrov Zlarin zavítají.

zlarin2Možnosti pro rekreaci

Zlarin je jedním z celé řady chorvatských ostrovů, na kterých je zakázán automobilový provoz, takže jeho nádherná příroda, úchvatně čistý vzduch, křišťálově průzračné moře i uklidňující borové porosty, zůstávají nedotčeny. Turisté, zahraniční i místní, kteří se sem dopravují lodí ze Šibeniku nebo Vodice, jsou odkázáni jen na své vlastní nohy. Jinak však ostrov Zlarin na návštěvníky pamatuje se vším. Pobřeží ostrova je lemováno množstvím větších i menších zátok s písečnými či písčito – oblázkovými plážemi, narazíte zde na řadu restaurací, které nabízejí místní speciality i mezinárodní kuchyni, pro jachtaře, kteří jsou zde lákáni blízkostí Kornatských ostrovů, nabízí možnost kotvení, sportovní rybáři se vyžijí při lovu plodů moře. Pro svou celkově poklidnou atmosféru bývá Zlarin – Chorvatsko doporučován pro dovolenou zejména rodinám s dětmi.

Hotel Koralj

Chorvaté jsou tradičně velice milí a pohostinní lidé a turistický ruch je pro ně zdrojem nezanedbatelných příjmů. Proto i na ostrově Zlarin samozřejmě existuje nepřeberné množství možností ubytování v soukromí. Pro koho to však není dostatečný komfort, ten má možnost využít služeb místního hotelu Koralj. Hotel Koralj leží v obci Zlarin, v podstatě přímo na pláži, uváděná vzdálenost k moři je 5 metrů a zároveň pouhých 50 m do centra obce. Kapacita hotelu je 50 hostů. Hotel se skládá z recepce, baru, restaurace, salonku, kuchyně a dvaceti dvoulůžkových pokojů, v polovině případů s možností přistýlky. V přízemí najdete kavárnu s terasou, která poskytuje nezapomenutelný výhled na moře i okolní ostrovy. Součástí vybavení pokojů je balkon, lednice, minibar, satelitní TV i možnost připojení k internetu. Stravování je možno si sjednat formou snídaně, polopenze nebo plné penze. V bezprostřední blízkosti hotelu v obci Zlarin je k dispozici pošta, restaurace, pizzerie, obchod, lékárna, lékař, banka, bankomat, půjčovna lodí, potápěčské centrum, trajekt a tenisové kurty.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *