Ostrov Premuda – Severní Dalmácie

premudaNa severozápadním okraji Severodalmatských ostrovů leží Premuda, ostrov s rozlohou jen necelých 10 km čtverečních. Ačkoli v minulosti byl poměrně hustě osídlen a fungoval jako známá a důležitá námořní základna, dnes zde najdete jen 70 stálých obyvatel.

Osídlení na ostrově Premuda

Jedinou větší vesnicí na ostrově je Premuda na severu, mimo to zde již naleznete jen jeden malý přístav s přilehlou osadou v zátoce Krijal. Ve vesnici fungují tři restaurace, pošta, obchod a kostel. Čtyřikrát v týdnu přijíždí na ostrov Premuda trajekt a každý den připlouvá rychlý katamarán pro přepravu osob. Místní mají vážný zájem o rozvoj cestovního ruchu, který je zde prozatím v plenkách, a přijíždějícím turistům ochotně zprostředkují ubytování v soukromí. Rodiny, které zde trvale žijí, se živí převážně rybolovem, méně se pak věnují pěstování vinné révy a oliv a také chovu ovcí, které se popásají na každém vhodném místě. Většina ostrova však je porostlá makchií a příjemný stín poskytujícími borovicemi.

Jachtaři míří na Premudu

Přestože turisté, kteří do Chorvatska přijíždějí za sluncem a koupáním, ostrov Premuda příliš nevyhledávají – alespoň prozatím – kdo s ním ve svých plánech rozhodně počítá, jsou nadšenci pro vodní sporty, zejména jachtaři. Místní přístaviště nabízí dobré možnosti kotvení. Premuda je z této strany dobře chráněna, jen občas zde západní větry způsobují velké vlny. V sousedství přístaviště se nachází několik kotvících bójí, neboť samotné přístaviště může pojmout jen několik lodí do osmi metrů délky.  Rovněž jihozápadní pobřeží Premudy lemuje několik zátok, které jsou dobře chráněny před větrem bóra.

Možnosti pro potápěče

V okolí ostrova Premuda se nachází hned několik známých potápěčských lokalit, nejvyhledávanější je zřejmě mořské skalisko Katedrála se soustavou propojených mořských jeskyň, ale také obdivuhodná podmořská stěna před zátokou Široka. Zde se potápěči mohou kochat bohatým a pestrým životem pod hladinou. V poněkud větší vzdálenosti od pobřeží pak narazíte na další zajímavost – potopený vrak rakousko-uherské lodi Szent Istvan, který je také oblíbeným lákadlem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *