Potřebujete v zahraničí akutně ošetřit? Co udělat pro to, aby úhrada nešla z vaší kapsy?

Považujeme to snad až za samozřejmost. Když potřebujeme lékařskou pomoc, obrátíme se na svého lékaře, zajedeme na pohotovost nebo si přivoláme sanitku. A náklady za ošetření za nás zpravidla zaplatí zdravotní pojišťovna. Pokud nás ale úraz či akutní zdravotní potíže potkají za hranicemi, bývá situace poněkud odlišná. Zdravotní ošetření v zahraničí se může značně prodražit. Obzvláště pokud nemáte sjednané komerční cestovní pojištění.

Nešlo by to i bez cestovního pojištění?

Teoreticky byste se bez cestovního pojištění v zahraničí obejít mohli. S jeho absencí se ale pojí značná rizika, která se rozhodně nevyplatí podstupovat. V rámci svého běžného zdravotního pojištění sice například můžete mít po předložení Evropského zdravotního průkazu (EHIC) v členských zemích EU a některých dalších evropských státech nárok na nezbytnou lékařskou péči, ale ta bude pokrývat pouze základní ošetření a jednotlivé státy po vás navíc budou zpravidla požadovat finanční spoluúčast.

Jakékoli další náklady – například na převoz zpět do vlasti či pobyt v nemocnici – byste už ale museli hradit kompletně ze svého.

Kolik ušetříte, když se pojistíte?

Ceny za ošetření v zahraničí se liší podle toho, kam cestujete. Ovšem již za běžné a nekomplikované ambulantní ošetření (žaludeční potíže, chřipka, horečka) vám lékaři za hranicemi vystaví zpravidla účet na (v přepočtu) několik tisíc korun. U komplikovanějších případů onemocnění či vážnějších úrazů v zahraničí ovšem ceny za ošetření narůstají do astronomických výšek.

Výron kotníku ve Španělsku by vás tak už mohl přijít skoro na dvě stě tisíc, jeden den na francouzské jednotce intenzivní péče na sto tisíc, operace slepého střeva ve Spojených státech na půl milionu a třeba taková zlomenina klíční kosti v Egyptě na více než milion.

V řádech stovek tisíc korun se také pohybují náklady na převoz zraněné či hospitalizované osoby zpět do České republiky, v případě vzdálenějších destinací se přitom účet za letecký převoz může vyšplhat až na několik milionů.

Cestovní pojištění do zahraničí si sjednejte online

V případě, že si sjednáte – ideálně online – vhodné cestovní pojištění, uhradí za vás takovéto náklady pojišťovna. V rámci léčebných výloh vám pojistka obvykle pokryje například:

• dopravu do zdravotnického zařízení,

• zdravotní ošetření (zažívacích potíží, nachlazení, alergických reakcí či lehčích zranění),

• nutnou hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení,

• léky, které vám lékař v zahraničí předepíše.

Při sjdenávání cestovního pojištění by pro vás ale měla být důležitá rovněž výše pojistného plnění, tedy maximální částka, kterou pojišťovna v konkrétním případě vyplatí. Například cestovní pojištění od Kooperativy nabízí základní variantu KLASIK s limitem 10 milionů korun, nebo variantu PLUS s limitem pojistného plnění až 100 milionů.

S ohledem na vysoké ceny lékařských úkonů v zahraničí se proto vyplatí zvážit, zda si při cestách do vzdálenějších destinací a do zemí mimo EU raději pár desítek korun nepřiplatit a zvolit komplexnější variantu, která zároveň obsahuje i některé další služby navíc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *