Vyhlazení jizev v kostce: co byste o nich a jejich korekci měli vědět

Byť úplné vyhlazení jizvy není možné, lze jejich vzhled korigovat tak, aby rozdíl od zdravé pokožky byl minimální. Jak je tedy zmírnit svépomocí a kdy se rozhodnout pro jejich úpravu lékaři?

​Vyhlazení jizev motivují nejen estetické důvody.

Představte si kůži jako hedvábné plátno – jemné, ale tak delikátní, že každé jeho porušení bude oku patrné. Stejně tak je to i s jizvami. Tělo dokáže porušenou kůži obnovit, ale ne ji reprodukovat se stejnými estetickými a funkčními vlastnostmi. Zjizvená tkáň tak na první pohled vypadá jinak; odlišuje se také svou citlivostí. To se projevuje pálením, svěděním a častou bolestí při pohybu a tření o oblečení. I tyto obtíže lze vhodnou péčí a zákrokem dermatologa vyřešit.

​Charakter jizvy můžete částečně ovlivnit

Hojení rány záleží na celé řadě faktorů. Důležitou roli hrají genetika, věk, typ pleti, závažnost poranění a jeho umístění. V neposlední řadě výslednou jizvu určuje i zručnost lékaře. Co ale můžete udělat vy sami?

  • Zpočátku jizvu nijak nezatěžujte! První dva týdny je kožní spojení ještě nestálé.
  • Pokud je rána na fyzicky namáhaném místě, fixujte ji tzv. náplasťovými stehy.
  • V druhé fázi se zaměřte na elasticitu kůže. Pomohou jemné tlakové masáže a ošetřování oleji, mastmi, silikonovými gely nebo plátky. Příznivé účinky mají kokosový a levandulový olej, jablečný ocet a produkty obsahující aloe vera a vitamín E.
  • Masáže provádějte minimálně 5x denně po dobu 10 – 15 minut. K ustálení jizvy dojde asi po půl roce, proto v péči nepolevujte.

​Typ jizvy jako klíč k výběru metody zákroku.

Pokud se jizva nezahojila ideálně, lze ji modifikovat zásahem lékaře. Výběr nejvhodnějšího způsobu se odvíjí od jejího charakteru.

  • atrofické – vkleslé pod okolní tkáň
  • hypertrofické – plasticky vystouplé
  • keloidní – vyvýšené, velikostně přesahující rozsah původního zranění s tendencí k recidivě

V současnosti je pro úpravu jizev k dispozici široké množství metod a jejich kombinací. Léčba novějších jizev zpravidla bývá efektivnější, proto ji neodkládejte ani v případě dětských pacientů. Dnešní postupy jsou velmi šetrné a vhodné i pro ně.

  • Chirurgické odstranění
    Spočívá ve vyříznutí jizvy a opětovném sešití rány. Úspěšně se praktikuje v případě vystouplých i propadlých jizev.
  • Výplně
    Ideální pro korekci atrofických jizev kyselinou hyaluronovou či vlastní tukovou tkání.
  • Microneedling
    Pokleslé i hypertrofické jizvy lze zmírnit pomocí přístroje s množstvím jehliček, které vysokofrekvenčně pronikají do svrchní části kůže. Drobné vpichy nastartují tvorbu kolagenu a urychlí regeneraci tkáně.
  • Terapie kortikoidy
    Injekční aplikací kortikoidů na zjizvené místo lze zamezit nadměrnému vzniku vaziva. Používá se zejména při léčbě keloidů.
  • Ošetření laserem
    Laser pracuje s maximální přesností a intenzitou pouze s postiženou tkání, čímž nedojde k dalšímu poranění. Existuje celá řada typů laserů, jejichž specifika umožňují korigovat všechny druhy jizev, včetně těch staršího data. Ošetření je velmi šetrné a garantuje rychlé hojení.
  • Kryalizace
    Hypertrofické a keloidní jizvy lze ošetřit podchlazením pomocí tekutého dusíku. Na dotčeném místě po sloupnutí vytvoří nová a hladší kůže.

​Buďte realističtí a zachovejte trpělivost.

Původní textura tkáně je neobnovitelná, proto nečekejte, že jizva zmizí úplně. Je ale možné její výrazné zploštění či zesvětlení, aby nepůsobila přílišný diskomfort a byla méně viditelné. Nezapomeňte tělu dopřát dostatek času. Hojení jizev je náročné, ale péče o ně se vám vrátí.

Jaké máte zkušenosti s hojením a vyhlazováním jizev vy? Napište nám!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *