Zajímavosti ostrova Vis

vis2Ostrov Vis je předsunutou výspou Chorvatska. Nachází se ve vnější části Středodalmatských ostrovů nedaleko města Split. Kdo by se rozhodl vyjmenovat jen 5 zajímavostí na Visu, se zlou by se potázal, neboť nabídka je natolik široká, že vybírat lze skutečně jen těžko.

Jeskyně, které Vis proslavily

Paradoxně největší lákadlo, které nabízí ostrov Vis – Modrá jeskyně, se nenachází na ostrově samotném, ale na nedalekém ostrůvku Biševo, kam turisté z ostrova Vis i mnoha dalších pravidelně míří na výlety.

Za klidného moře je jeskyně přístupná úzkou a nízkou skalní branou a návštěvníci se zde mohou pokochat nevídanou hrou barev – od šedomodré po modrozelenou, které vytváří jednoduchý fyzikální jev – lom světla, jehož paprsky sem pronikají skalním otvorem pod hladinou moře.

Ideální světelné podmínky jsou v této 31 metrů dlouhé a 18 metrů široké jeskyni v dopoledních hodinách, kdy je intenzita světelného záření nejvyšší.

A kdo nebude duševně dostatečně nasycen, může navštívit některou z dalších více než 30 jeskyní, které se na ostrůvku nacházejí.

Co očekávat od dovolené na ostrově Vis?

Budete-li hledat na ostrov Vis recenze, nebudete se stačit divit. Zatímco jedna bude vychvalovat ticho klid a pohodu, jiná bude hovořit o širokém spektru možností, jak aktivně trávit čas sportem, jedna bude o ideálním teplém počasí, v další si bude nějaký věčný nespokojenec stěžovat na málo tepla a sluníčka, případně nudu… Kde se skrývá pravda?

Na Visu po většinu roku panuje mírné a příjemné počasí, vprostřed léta se teploty pohybují okolo 25 stupňů, proto, jste-li milovníky veder, zamiřte jinam. Čas tu ubíhá velmi, velmi pomalu, svým vlastním tempem a rozhodně není pánem těch, kdo tu žijí.

Většinou jsou to potomci rybářů, prý kdysi dávno těch nejlepších na Jadranu, kteří dnes již ovšem odložili tradiční řemeslo svých předků a hlavním zdrojem obživy se pro ně stali přijíždějící turisté. A těm se snaží všemožně vyjít vstříc – pro milovníky pohody ticho a klid, pro sportovce aktivity, historické památky pro všechny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *