Ostrov Plavnik – Kvarner

plavnikChystáte se na dovolenou? Stále nemáte ještě přesné plány, kam vyrazit? Pokud ne, tak právě ostrov Plavnik je ta správná volba. Ostrov Plavnik nalezneme mezi dvěma největšími ostrovy Chorvatska, a to konkrétně mezi Krkem a Cresem.

Plavnik se rozkládá na ploše 8,63 kilometrů čtverečních. Na délku měří 6,3 kilometrů. Celková délka pobřeží ovšem dosahuje necelých 19 kilometrů. Nejvyšší místo ostrova leží 194 metrů nad povrchem moře. Plavnik se nachází opravdu ve velmi dobré lokalite, je vzdálen pouhý 1 kilometr od Národního parku Kornati.

Základní informace o ostrově Plavnik:

  • Ostrov v Kvarnerském zálivu
  • Rozloha 8,63 kilometrů čtverečných (34. Místo)
  • Délka – 6,3 kilometrů
  • Nejvyšší bezejmenný kopec – 194 nad mořem
  • Blízkost NP Kornati
  • Členité pobřeží
  • Rarita ostrova – Sup Bělohlavý
  • Pravidelná lodní linka z Krku

Co si na Plavniku nesmíte nechat ujít?

Mezi oblíbená místa patří například nejzápadnější mys Veli pin, který neokouzlí pouze drsným pobřežím, ale i majákem a působivým pohledem na Jaderské moře. Také dlouhé pláže přímo lákají k celodennímu koupání a opalování. K příjemnému koupání tady volají i osamocené zátoky a oblázkové pláže, které si ihned oblíbíte.

Ohrožené druhy zvířat na Plavniku

Plavnik ovšem neláká pouze jen na koupání, ale také na přírodu spolu s rozmanitými druhy zvířat. Nejvyhlášenější jsou tady asi ovce, ty potkáte na každém kroku. Zpátky se ale nedrží ani hejna racků číhající na zapomenuté svačiny turistů. Najdeme zde ovšem i ohrožené druhy. Například supa bělohlavého nebo chráněné želvy.

Ostrov je bohužel neobydlený, nenajdete tudíž přímo na ostrově žádné ubytování. Nemusíte ale zoufat, z ostrova Krk je to pouze kousek cesty. A krátká cesta za příjemně strávený den plný pohody jistě stojí!

Jak se na Plavnik dostanete?

Plavnik není zcela lehce dostupný ostrov, ale nebojte, dostanete se tady pomocí lodi, která během sezony jezdí dle rozvrhu. Informace o pravidelné lodní lince naleznete v každém informačním centru na Krku, rádi vám poradí, který dopravce je nejvhodnější. Pokud upřednostňujete leteckou dopravu, můžete využít malé přistávací dráhy na samotném ostrově Plavnik.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *