Ostrov Prvić – Severní Dalmácie

prvicMezi kulturní dědictví Chorvatska, které je pod ochranou ministerstva kultury, patří malý ostrov Prvić v šibenické oblasti v severní Dalmácii, který svůj název odvozuje zřejmě ze starochorvatského pojmenování Boha jara. Jeho rozloha je jen 2,37 km čtverečních, na délku měří pouhé 3 km, ale obklopuje jej téměř 11 km oblázkovo-písečných pláží.

Jak se tu žije

Místní obyvatelstvo čítá asi 500 lidí, jak jinak než milých, příjemných, ochotných a přátelských. Většina z nich je ostatně z turistického ruchu živa. Na ostrově je mnoho možností ubytování v soukromí. Mimoto jsou to zemědělci a rybáři. Na ostrově se pěstuje zejména skvělé víno, olivy, ze kterých místní stáčí velice kvalitní olej a fíky. Mnozí zdejší obyvatelé také dojíždějí pravidelně za prací do šibenických průmyslových podniků. Dříve tradiční pastevectví již jako zdroj obživy v podstatě vymizelo.

Co byste na ostrově měli vidět

Přestože první zmínky o ostrově pocházejí již ze 14. století, kdy patřil do majetku bohatých šibenických rodin, příliš kulturních pokladů tady nenajdete. Za zmínku však stojí alespoň středověký kostel svaté Marie s klášterem v městečku Prvić Luka pocházející z 15. století, který však byl několikrát přestavovaný. Zde je pohřben historik a vynálezce Faust Vrancić, který žil na přelomu 16. a 17. století. Roku 2012 byl v obci otevřen jeho památník, kde můžete spatřit makety některých jeho vynálezů v životní velikosti. V Šepurine, druhém městečku na ostrově, stojí kostel svatého Rocha, který byl dokončen v 17. století a ve kterém se nachází cenný bohatě barokně zdobený dřevěný oltář. Nejstarší sakrální stavbou na ostrově je pak zdejší kostel Gospina Pohodenia z 15. století, který však byl kompletně přestavěn ve století 19.

Zajímavé však jsou místní letní slavnosti, ty nejdůležitější se konají v Šepurine každoročně 16. srpna, v Prvić Luka o dva týdny dříve, tj. 2. srpna. Nejen v rámci těchto slavností mají návštěvníci možnost ochutnat zdejší vyhlášenou kuchyni, zejména skvělé pokrmy z mořských ryb a úžasné místní víno. Obě letoviska svým návštěvníkům samozřejmě nabízejí výběr obchodů i restaurací, kde se personál snaží ze všech sil vyhovět vašim přáním. Většina návštěvníků však na ostrov přijíždí hlavně za sluncem, koupáním a odpočinkem, kterého si zde můžete užít do sytosti. Zdejší moře je mimořádně čisté, z místních kopců snadno přehlédnete všechny okolní ostrovy, vzduch je prosycen vůní borových porostů, které poskytují dostatek stínu, staré kamenné domy podél mořského pobřeží vyvolávají tu správnou poklidnou a starosvětskou atmosféru, ve které snadno zapomenete na každodenní ruch a shon.

prvic2Ubytování a dopravní spojení

Přestože se ostrov Prvić stává stále oblíbenější turistickou lokalitou, nechcete-li se ubytovat v soukromí, naleznete zde jen jediný hotel – Hotel Maestral. Je to kamenná budova ležící u samotného moře a pocházející z 19. století, která původně sloužila jako škola. Na hotel byla přestavěna v roce 2004. Ubytovat se zde můžete v deseti pokojích + jednom apartmánu, hotel je schopen pojmout celkem 25 návštěvníků. Všechny pokoje jsou zařízeny v tradičním středomořském duchu s kamennými zdmi, dřevěnými parketami a typickými okenicemi. K dispozici je telefon, satelitní TV, klimatizace, k hotelu rovněž patří soukromé parkoviště, bar, terasa a restaurace. Za příplatek bude umožněn pobyt i vašemu čtyřnohému miláčkovi. Pro sportovní nadšence hotel nabízí možnost zapůjčení kajaků, rybaření a potápění. Na své si tu, stejně jako na celém ostrově, přijdou zejména milovníci podmořského fotografování.

Ostrov má pravidelné lodní spojení jak se Šibenikem, tak s letoviskem Vodice, což umožňuje místním cestovat za prací a návštěvníkům v průběhu pobytu výlety na pevninu. Lze se odtud také snadno dopravit na sousední ostrovy Zlarin či Tijat nebo do národního parku Kornati.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *