Jeden z nejoblíbenějších chorvatských ostrovů Hvar se může pochlubit čtvrtou příčkou v největší rozloze a druhou příčkou v délce. Hvar můžeme po právu charakterizovat jako slunečný ostrov, stín zde příliš nečekejte, většina dnů v roce je totiž doslova protkána třpytivými slunečními paprsky. Ostrov si vás získá svou jedinečnou atmosférou, bohatou faunou i florou a půvabnými plážemi i skrytými zátokami s dostatkem soukromí.
Ostrov Hvar – mapa a reliéf:
Hvar nalezneme ve vnějším pásu Středodalmatských ostrovů v blízkosti ostrovů Brač a Korčula. Ostrov je dále obklopen poloostrovem Pelješac a Paklenými ostrovy, které jsou oblíbeným výletním místem. Ve střední části ostrova naleznete skalní masiv, který se táhne po celé jeho délce. Nejvyšší vrchol ostrova představuje Sveti Nikola s nadmořskou výškou 628 metrů. Severní strana Hvaru se Starigradským zálivem je bezpochyby nejúrodnější částí s největší hustotou osídlení.
Základní informace o ostrově Hvar:
- Hlavní město ostrova nese taktéž název Hvar
- Počet obyvatel se pohybuje kolem 11 000
- Ostrov je čtvrtým největším a druhým nejdelším z jaderských ostrovů
- Trajekt na Hvar vyjíždí z několika chorvatských letovisek
- Vysoký počet slunečných dnů v roce
- Nejprůzračnější vody jaderského moře
- Nejvyšší vrchol – Sveti Nikola (628 m. n. m.)
- Průměrná teplota v létě činí 24,8 °C
- Mírné a suché podnebí
- Zásobování ostrova pitnou vodou zajišťuje podzemní potrubí z pevniny
- Tradiční plodiny: citrusy, vinná réva, olivovníky a zejména levandule
- Doprava na ostrov je možná letecky, trajektem, autobusem nebo vlastním automobilem
Jaké počasí Hvar charakterizuje?
Stejně jako pro ostatní chorvatské ostrovy, i zde můžete narazit na typicky mírné podnebí s minimem srážek během hlavní letní sezony. Průměrná teplota ve stínu dosahuje v červenci hodnoty 24,8 °C, nejnižší teploty bývají tradičně naměřeny v lednu a čítají něco kolem 9 stupňů. Ostrov se může pochlubit zajímavým prvenstvím – nejvyšším počtem slunečných dnů v roce! Ročně se zde můžete těšit přibližně na 2700 slunečných hodin. Sníh zde rozhodně nečekejte, za posledních 10 let ho bylo možno vidět pouhých 8 dní. Nejen díky svému počasí Hvar náleží mezi nejoblíbenější přímořské destinace, velkou zásluhu má na turistické oblíbenosti také průzračnost zdejších vod a upravené oblázkové pláže vhodné zejména pro rodiny s dětmi.
Cesta na Hvar aneb jak se na slunečné pobřeží dostanete?
Nejoblíbenějším způsobem, který turisté využívají, je cesta na Hvar letecky. Letadla zde létají ze všech světových destinací a přistávají na letišti ve Splitu. Trajekt Split – Hvar zde vyjíždí několikrát denně. Trajektem se můžete dostat do letoviska Stari Grad nebo Sućuraji. Cestujete-li zde letecky z České republiky, mějte na paměti, že přímá linka vede pouze z Prahy a to výlučně jen v hlavní sezoně. Pokud se rozhodnete navštívit Hvar v jiných měsících, je možno využít letecké spojení Praha – Záhřeb. Velmi oblíbená je také automobilová doprava, kterou usnadnila nově vybudovaná dálnice Zábřeh – Split, která byla dokončena v roce 2005.
Dovolená Hvar = nezapomenutelné zážitky
Rozhodnete-li se pro návštěvu tohoto slunečného ostrova, připravte se na jedinečné zážitky. Na své si zde přijdou milovníci historie, kultury i příjemných procházek po okolí. Místo je proslulé rozlehlými levandulovými plantážemi i vyhlášeným olivovým olejem a vybranými vinnými odrůdami. Řada památek, které se na ostrově nachází, se může pochlubit prestižním zápisem do seznamu světového dědictví UNESCO. Milovníci sportu a adrenalinu si přijdou na své v některém ze dvou jachtařských přístavů. Na ostrově jsou navíc výborné podmínky pro rybaření i potápění. Široká škála ubytovacích možností dělá z tohoto místa ideální letní destinaci.