Ostrov Silba – Severní Dalmácie

silbaNa severozápadě Zadarského souostroví najdete úzký nížinný ostrov Silba. Trajektem se tu ze Zadaru dostanete za hodinu a čtyřicet minut, a pokud toužíte po klidné dovolené zasvěcené koupání a slunění, dorazili jste na ideální místo.

Základní informace o ostrově Silba:

  • Ostrov v Severní Dalmácii
  • Nedaleko Zadaru
  • Trajektové spojení se Zadarem
  • Nejbližší sousedé Silby – Olib, Lošinj a Premuda
  • Rozloha ostrova – 14,27 kilometrů čtverečných
  • Jediná větší obec Silba
  • Výjimečné klimatické podmínky (spoustu slunečných dnů v roce)
  • Oblázkové a písčité pláže

Něco málo z historie…

Ostrov Silba se pyšní bohatou minulostí, osídlen je již od antických dob. V 11. stol. byl majetkem Zadarského kláštera, v 15. jej ovládali Benátčané, v roce 1852 si jej koupili sami místní obyvatelé. Stejnojmenná osada ležící v nejužší části ostrova se pyšní hned několika zajímavými historickými budovami, a to kostely sv. Marka a Naší Panny z Carmelu, které pocházejí ze 17. století, a zřejmě nejzajímavější stavbou na ostrově je strážní věž Toreta ze století 19., která se stala jeho symbolem.

Místní klimatické podmínky

Silba je ostrov s největším počtem slunečných dnů v roce a koupání ve zdejších teplých vodách je možné od května do října. Moře se vyznačuje velkou slaností a vysokým obsahem jódu, což má významný vliv na lidské zdraví. Silba má statut klimatických přírodních lázní, léčí se zde nemoci horních a dolních cest dýchacích i kožní onemocnění. Právě vysoký obsah mořské soli v Jadranu, místní teplé klima a vlhkost výrazně pomáhají alergikům.

Moře a pláže

Protože většina Čechů vyráží do Chorvatska za koupáním, zajímáme se především o dostupnost a podobu místních pláží. Těch je na ostrově dostatek, jsou oblázkové nebo částečně písčité, ukryté v četných malých zátokách a mělkých zálivech. Silba se pyšní typickou subtropickou vegetací, často až k moři dosahují rozlehlé borové porosty a celý ostrov je provoněn levandulí a rozmarýnem. Žádné výfukové plyny nenarušují tuto čistou přírodní krásu, protože pohyb automobilů po ostrově je přísně zakázán. A až vás koupání omrzí, vydejte se na výlet. Ostrov leží na trajektové lince Zadar – Mali Lošinj, což poskytuje množství zajímavých možností. Kromě samotného letoviska Zadar se můžete vypravit třeba do bývalého sídla chorvatských králů – letoviska Biograd na Moru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *