Jižní Dalmácie – ostrov Lastovo

Ostrov Lastovo – nacházející se v jihodalmatském souostroví nedaleko ostrova Korčula dosahuje rozlohy 41 kilometrů čtverečních a žije na něm přibližně 1200 obyvatel převážně chorvatské národnosti. Od Korčuly je ostrov Lastovo oddělen Lastovským průlivem a v jeho bezprostřední blízkosti se nachází ještě jeden mini ostrůvek Prežba.

Ostrov Lastovo – mapa a reliéf:

Nejvyšším vrcholem ostrova je hora Hum s nadmořskou výškou 417 metrů. Kopce ostrova jsou protkány krasovými „polji“ a z velké většiny jsou velmi strmé. Na jižní straně ostrova naleznete hluboký záliv a zátoku Skrivena luka. Dominantou ostrova je vysoko vztyčený maják, který se nachází v bezprostřední blízkosti vyhlášeného kempu. Jihozápad ostrova zdobí další dva zálivy Velo a Malo jezero. Ostrov se může od roku 2006 pochlubit oceněním „Chráněná krajina“ kterou získal jako jedenáctý v pořadí. Součástí chráněného souostroví Lastovo, je také kouzelný ostrůvek Sušac s 5 stálými obyvateli (opravdu se nejedná o překlep, ale o holý fakt).

Ostrov Lastovo – základní informace:

 • Rozloha ostrova činí 41 kilometrů čtverečných
 • Nachází se v jižní Dalmácii
 • Spolu s ostatními ostrůvky tvoří Lastovské souostroví
 • Jako jedenáctý v pořadí se stal chorvatskou chráněnou krajinou
 • Na ostrov se dostanete trajektem (do osady Ubli)
 • Nejvyšší vrchol ostrova Hum (417 metrů nad mořem)
 • Velmi příjemné klimatické podmínky
 • Hned po Hvaru je druhým ostrovem s nejvyšším počtem slunečních hodin v roce
 • Řada opuštěných zátok pro maximální požitek z romantické dovolené
 • Výborné podmínky pro vodní sporty
 • Na památky je bohatá zejména obec Lastovo
 • Jediný hotel na ostrově
 • V létě je možno navštívit festival Lastovo – Ostrov hudby (počátek srpna)

Jak se na ostrov Lastovo dostanete?

Dopravu obstarávají vytížené avšak pohodlné a rychlé trajektové linky. Trajekt Lastovo vás doveze dokonce i do Dubrovníku. Klasické lodní linky vedou na trasách Split – Hvar – Vela Luka – Ubli. Trajektové spojení je velmi snadné a rychlé. Cesta na ostrov proto nebude nikterak náročná.

lastovo2Ostrov Lastovo – ubytování v hotelu nebo soukromí

Jak již bylo výše zmíněno, na ostrově naleznete pouze jediný hotel Solitudo situovaný v osadě Pasadur na západní části ostrova. V přístavním městě Ubli však naleznete také jeden nově zrekonstruovaný rodinný penzion s pestrou škálou služeb a příjemným personálem. Skrivena luka nabízí další specifickou možnost ubytování – je jím dominanta ostrova – maják. Pokud dáváte přednost stanu a atmosféře, která tento typ ubytování doprovází, je vám k dispozici jeden kemp. Nejvíce ubytovacích kapacit je tradičně v soukromí.

Aktivní dovolená na ostrově Lastovo

Pokud vás válení se na pláži příliš nebaví a dáváte přednost raději aktivně strávené dovolené, je pro vás ostrov doslova jako stvořený. Kromě dlouhých procházek po běloskvoucích plážích nebo v hlubokých lesích si můžete užít tradiční vodní sporty, pro které má ostrov více, než vhodné podmínky. Vyzkoušet si můžete windsurfing, mořský rybolov nebo potápění, či jachting. Mnoho kotvišť na ostrově nahrává ještě pohodovější dovolené. Pokud chcete prozkoumat zdejší vody háčkem a udicí, těšit se můžete na takové skvosty, kterými jsou langusty, murény nebo některé druhy takzvaných modrých ryb.  Jestliže tíhnete spíše k historii, jistě vás potěší zdejší prvky, které se jistou izolovaností od okolí z velké části zachovaly. Jde zejména o tradiční folklor, ale i jedinečné pokrmy, se kterými se jinde prostě nesetkáte. Kromě jiného vám na ostrově doporučujeme okusit výborné víno Maraština, po jehož ochutnání si postesknete, že se nedováží také do našich končin.

Lastovo – recenze aneb názory turistů

Turisté, kteří již krásy lastovského ostrova prozkoumali, se shodují na tom, že ostrov je ušetřen tradičního turistického ruchu, který je pro jiné chorvatské destinace příznačný. To dokazuje také minimum barů nebo diskoték, kterými Lastovo opravdu příliš neoplývá. Klidná a pohodová atmosféra ostrova přispívá k maximálním požitkům z letní dovolené. Destinace je vhodná zejména pro zamilované páry nebo starší osoby, pro které jsou tradiční přeplněné pláže rušivým elementem. Na ostrově se můžete oddávat romantickým chvilkám ve dvou, dlouhým procházkám, slunění na pláži, windsurfingu, lovu ryb nebo potápění. Zdejší vody jsou k vodním sportům doslova jako stvořené. Dovolená Lastovo nadchne všechny, kteří touží po pohodové a klidné dovolené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *