Oblíbená letoviska na ostrově Murter

murter2Murter je největším ostrovem šibenického souostroví. S pevninou jej spojuje moderní padací most a zdejší letoviska jsou vyhledávaným cílem turistů z celé Evropy, a to zejména díky blízkosti národních parků Kornati, Krka a Paklenica i blízkosti a snadné dostupnosti mnoha zajímavých míst na pobřeží.

Murter

Obec Murter je správním střediskem ostrova a zároveň také sídlem správy národního parku Kornati. Leží v severozápadní části ostrova – dříve ve vnitrozemí, dnes už byla novou výstavbou rozšířena severním směrem až k zátoce Hramina, kde se nachází známý jachtařský přístav Marina Hramina, západním pak k zátoce Slanica. Češi jsou zde tradičními návštěvníky, byli vůbec první, kdo místní krásy objevil – když v zátoce Slanica, a to  již ve 30. letech minulého století vzniklo první rekreační zařízení, bylo příhodně nazváno Česká vila. (A, byť přestavěna, doposud stojí!) Dnes se v obci Murter můžete ubytovat v hotelu Colentum Murter, v soukromí nebo v blízkých kempech Slanica, Plitka Vala nebo Kosirina. Zajímá-li vás kromě slunce a moře také historie místa, které navštívíte, v zátoce Hramina naleznete pozůstatky římského sídla Collentum, na mysu Gradina si můžete prohlédnout starochorvatské hroby a v místním kostele sv. Michala jsou k vidění některé poměrně cenné umělecké předměty. Malou sbírku artefaktů nabízí ke shlédnutí také na zdejší faře.

Murter Jezera

Obec Jezera se nachází ve stejnojmenné zátoce na jihovýchodním pobřeží ostrova. Jako letovisko je zajímavá především pro jachtaře, v jižní části zátoky se nachází jachtařské středisko a marina, v létě se zde pořádají pro návštěvníky jachtařské kurzy. Obec Jezera vyhledávají často i sportovní rybáři, kteří si zde rozhodně také přijdou na své. Ubytovat se zde můžete v hotelu Jezera Lovišća, celé řadě apartmánů nebo nedalekém kempu Jezera Lovišća.

Murter Tisno

Obec Tisno leží na komunikaci, která spojuje Jadranskou magistrálu s ostrovem Murter. Rozkládá se u Murterské úžiny, částečně na ostrově, částečně i na pobřeží. Odtud vede onen pověstný zvedací most. Tisno je osadou, která za posledních dvacet let nejvýrazněji ze všech na ostrově změnila svou tvář. Z víceméně zanedbané vesnice se proměnila v místo, kam se všichni turisté rádi vracejí. Ubytování si můžete zařídit v některém ze dvou hotelů – Borovnik a Hostin, řadě apartmánů nebo v blízkých kempech Jazina nebo Hostin Rastovac. Sportovní nadšenci se mohou přihlásit do školy potápění, vyzkoušet si jachting nebo podmořský rybolov, milovníci historie by si měli prohlédnout zdejší zbarokizovaný farní kostel ze 16. a 19. století a projít si zajímavou křížovou cestu, která vede nad vesnicí.

Murter Betina

Mimo nejznámějších letovisek na ostrově Murter – Jezera, Murter a Tisno, si rozhodně zaslouží zmínku i letovisko Betina, o které pocházejí první zmínky již z 15. století. Tehdy měla osada pouhých 15 obyvatel, jejich počet se však výrazně zvýšil o sto let později, kdy se zde usadili utečenci prchající před tureckou invazí. Historická část Betiny se rozkládá na mysu Artić na severovýchodě ostrova Murter. Betina se pyšní kostelem svatého Františka Asišského ze 17. století, od nějž do centra starého města vede celá síť křivolakých úzkých uliček, které vytvářejí naprosto specifickou a nenapodobitelnou atmosféru dýchající kouzlem minulosti. Bohužel na ústupu je zdejší tradice stavitelství dřevěných lodí, kterým se dnes již zabývá jen několik menších soukromých loděnic. Dříve býval Murter – Betina zejména, stavitelstvím kalafat proslulý, první zdejší loděnice pochází z roku 1848. Obec Betina nabízí turistům ubytování apartmánového typu. V blízkosti letoviska je hned několik pláží – Kosirina, Plitka Vala a Zdrače. Betina je rozhodně dobrou volbou pro vaši klidnou rodinnou dovolenou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *