Seznamte se, prosím: okouzlující městečko a přístav Novalja

Seznamte se, prosím:  okouzlující městečko a přístav NovaljaPokud budete hledat informace o ostrově Pag, pak určitě natrefíte na dvě různá geografická umístění. Některé portály jej dle geografického určení řadí k Severodalmatským ostrovům, jiné ke Kvarnerskému souostroví. S rozlohou 285 km2 náleží Pagu krásné páté místo – co se rozlohy ostrovů na Jadranu týče. V současné době zde žije zhruba 8000 stálých obyvatel, přičemž tento počet se během hlavní letní sezóny několikrát znásobí. Díky tomuto číslu patří Pag k nejhustěji zalidněným ostrovům vůbec. Zřejmě tím nejoblíbenějším letoviskem na celém ostrovu Pag je Novalja, které budou věnovány tyto řádky. Co v městečku, které je však zároveň významným chorvatským přístavem dělat? Jaké památky prozkoumat a která místa navštívit? To vám prozradíme na následujících řádcích.

Geografie a reliéf městečka Novalja

Novalja se nachází na jihozápadním pobřeží ostrova Pag a obývají ji celé dvě tisícovky obyvatel. Letovisko naleznete v blízkosti hlavní pozemní komunikace a významného trajektového uzlu. Samotná Novalja není příliš členitá, narazíte zde ovšem na husté borovicové a makchiové lesy. Členité je však její pobřeží, které je tvořeno nespočtem zátok, lagun, přístavišť a písečných pláží. Mořské dno je v těchto místech převážně písčité, na některých místech ovšem narazíte i na skalnaté výběžky, které jsou doslova obsypány korály a další podmořskou flórou.

Náš tip: Více o tom, jak to vypadá na ostrově Pag, či přímo v letovisku Novalja, vám napoví zdejší webkamera.

Nejkrásnější pláže letoviska Novalja

Víte, kde během hlavních letních prázdnin probíhají ty největší plážové party? Na pláži Zrće, která je ukryta v samotném srdci Novalje (3 km od Pažského zálivu). Pláž tvořená jemnými oblázky je považována za jednu z vůbec nejkrásnějších na celém Jadranu. Hned na pláži se nachází několik barů a diskoték, které nabízí i několikadenní party, jež představují lákavou atrakci pro tisíce mladých lidí z celého světa. Pokud neholdujete hlučné zábavě a společnost mladých a rozdováděných rekreantů vás zrovna dvakrát radostí nenaplňuje, můžete zamířit do sousední zátoky Caska, která je napůl písčitá a napůl oblázková. Krásná pláž Planjka-Trinčel se nachází i severním směrem od Novalje. Mezi pěkné a oblíbené pláže patří i Straško s kempem nebo oblázková pláž Sveti duh.

Za historií i sportem

Patříte-li mezi milovníky historie, pak vás zajisté nadchne samotné centrum Novalje se spoustou romantických uliček, v nichž se ztratit není nic složitého. Raritou letoviska je i starý římský podzemní vodovod vytesaný ve skále. V městečku naleznete několik gotických kostelů i muzeum plné antických předmětů. Jakmile vás již historie městečka přestane bavit, zamiřte opět na pláž do některého z potápěčských center. Perfektní podmínky pro potápění, stejně jako množství potápěčských škol zajisté ocení všichni milovníci podmořského života. Vyzkoušet si zde můžete i nejrůznější druhy vodních sportů, od skútrů, přes jízdu na banánu, až po let padákem. Zkrátka a jednoduše – Novalju si zamiluje každý bez rozdílu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *