Archiv rubriky: Články

Potřebujete v zahraničí akutně ošetřit? Co udělat pro to, aby úhrada nešla z vaší kapsy?

Považujeme to snad až za samozřejmost. Když potřebujeme lékařskou pomoc, obrátíme se na svého lékaře, zajedeme na pohotovost nebo si přivoláme sanitku. A náklady za ošetření za nás zpravidla zaplatí zdravotní pojišťovna. Pokud nás ale úraz či akutní zdravotní potíže potkají za hranicemi, bývá situace poněkud odlišná. Zdravotní ošetření v zahraničí se může značně prodražit. Obzvláště pokud nemáte sjednané komerční cestovní pojištění.

Nešlo by to i bez cestovního pojištění?

Teoreticky byste se bez cestovního pojištění v zahraničí obejít mohli. S jeho absencí se ale pojí značná rizika, která se rozhodně nevyplatí podstupovat. V rámci svého běžného zdravotního pojištění sice například můžete mít po předložení Evropského zdravotního průkazu (EHIC) v členských zemích EU a některých dalších evropských státech nárok na nezbytnou lékařskou péči, ale ta bude pokrývat pouze základní ošetření a jednotlivé státy po vás navíc budou zpravidla požadovat finanční spoluúčast.

Jakékoli další náklady – například na převoz zpět do vlasti či pobyt v nemocnici – byste už ale museli hradit kompletně ze svého.

Kolik ušetříte, když se pojistíte?

Ceny za ošetření v zahraničí se liší podle toho, kam cestujete. Ovšem již za běžné a nekomplikované ambulantní ošetření (žaludeční potíže, chřipka, horečka) vám lékaři za hranicemi vystaví zpravidla účet na (v přepočtu) několik tisíc korun. U komplikovanějších případů onemocnění či vážnějších úrazů v zahraničí ovšem ceny za ošetření narůstají do astronomických výšek.

Výron kotníku ve Španělsku by vás tak už mohl přijít skoro na dvě stě tisíc, jeden den na francouzské jednotce intenzivní péče na sto tisíc, operace slepého střeva ve Spojených státech na půl milionu a třeba taková zlomenina klíční kosti v Egyptě na více než milion.

V řádech stovek tisíc korun se také pohybují náklady na převoz zraněné či hospitalizované osoby zpět do České republiky, v případě vzdálenějších destinací se přitom účet za letecký převoz může vyšplhat až na několik milionů.

Cestovní pojištění do zahraničí si sjednejte online

V případě, že si sjednáte – ideálně online – vhodné cestovní pojištění, uhradí za vás takovéto náklady pojišťovna. V rámci léčebných výloh vám pojistka obvykle pokryje například:

• dopravu do zdravotnického zařízení,

• zdravotní ošetření (zažívacích potíží, nachlazení, alergických reakcí či lehčích zranění),

• nutnou hospitalizaci ve zdravotnickém zařízení,

• léky, které vám lékař v zahraničí předepíše.

Při sjdenávání cestovního pojištění by pro vás ale měla být důležitá rovněž výše pojistného plnění, tedy maximální částka, kterou pojišťovna v konkrétním případě vyplatí. Například cestovní pojištění od Kooperativy nabízí základní variantu KLASIK s limitem 10 milionů korun, nebo variantu PLUS s limitem pojistného plnění až 100 milionů.

S ohledem na vysoké ceny lékařských úkonů v zahraničí se proto vyplatí zvážit, zda si při cestách do vzdálenějších destinací a do zemí mimo EU raději pár desítek korun nepřiplatit a zvolit komplexnější variantu, která zároveň obsahuje i některé další služby navíc.

Chcete se po dlouhé zimě vrátit do přírody? Vysoké Tatry vás přivítají

Přečkání dlouhé a pochmurné zimy je nelehkým úkolem pro všechny milovníky výletů a přírody. Naštěstí jsme se opět dostali do fáze, kdy teploty stoupají a my se můžeme začít těšit ze slunečních paprsků. Chystáte se strávit jarní dovolenou venku? Známe skvělé řešení!

Nekonečné výhledy

Na základě statistik je naprosto jasné, že ubytování na Slovensku je již po desítky let populární volbou pro české turisty. Není se vůbec čemu divit. Naši sousedé jsou totiž velmi přátelští, mluví podobným jazykem, nabízí nám levné ubytování i potraviny, jsme u nich za chvíli a chlubí se Vysokými Tatrami.

Právě hotely ve Vysokých Tatrách jsou neustálým cílem turistů ze všech koutů Evropy. Ať už je jaro, léto, podzim, či zima, dočkáte se ohromného množství nezapomenutelných výletů. Kousek od vás budou ležet nádherné vrcholky hor, z nichž uvidíte na celý svět. Nemusíte se přitom obávat složitých výšlapů a nebezpečného terénu, protože spoustu tras zvládnou i menší děti.

Tipy na výlety

Typickou volbou jsou hotely ve Štrbském Plesu. Zvolíte-li si tuto konkrétní lokaci, pouhých pár kilometrů od pokoje najdete například chatu Solisko, vodopád Skok, Popradské Pleso nebo Bystré sedlo. Zmíněná místa vás na první pohled okouzlí. Určitě si nezapomeňte vyhledat tipy na internetu, protože vyjmenovat všechny zážitky není v rámci jednoho článku možné.

Samotná rezervace nemusí trvat věčnost. Snadno ji zvládnete vyřídit v řádu několika minut z pohodlí domova. Plánujete-li letní dovolenou na Slovensku, vybírejte si hotely a ubytování na Hotely.cz. Daný portál vám ukáže výčet volných pokojů, představí všechny důležité informace a znatelně usnadní celý proces objednání pokoje. Příliš však neváhejte. Vysoké Tatry jsou totiž velmi žádané.

Rady pro pořízení nejlepších plastových přepravek a obalů

Při správném použití jsou plastové materiály stále nenahraditelné. Vynikají lehkostí a víceméně i pevností, díky které je možné například takové plastové přepravky používat neustále dokola. Aby bylo jejich využívání co nejlepší, je nutné zvolit správné kousky z pohledu rozměrů i funkčních vlastností. Podívejte se na několik praktických rad, které vám s tím pomohou.

Vyberte přepravky o správných rozměrech

Přepravky jsou především funkčním vybavením, které má posloužit pro ukládání všeho potřebného. S jejich pomocí se jednotlivé předměty přenáší, ukládají do regálů nebo nakládají na palety pro snadnou a co nejvíce efektivní přepravu. K tomu slouží univerzální euro přepravky, jejich standardizované rozměry odpovídají většině regálových systémů. Jednotlivé varianty se však liší například svou výškou či tím, zda jsou z plného materiálu či mají otvory pro lepší pronikání vzduchu.

Barely a velké boxy

Kromě nejpopulárnějších euro přepravek si můžete pořídit také plastové nádoby a barely pro skladování tekutin či sypkého materiálu. Na velké součástky a na objemnější množství malých předmětů zase oceníte praktické big boxy. Zkrátka plastové nádoby jsou klíčem pro efektivní skladování, rovnání i převoz nejrůznějších předmětů.

Nezapomeňte na příslušenství

Až si vyberete přepravky a boxy o potřebných rozměrech, nezapomeňte ještě na praktické příslušenství. Může se jednat o vozíky pod přepravky, náhradní kolečka nebo výpustní kohouty k odpouštění kapaliny z velkých barelů. A kde všechno potřebné pořídíte? Nejlepším způsobem je objednávání na specializovaném internetovém obchodě, kde si snadno zvolíte všechno potřebné za výhodné ceny. Nakupovat můžete i v malém množství, kdy budete chtít například jenom praktické příslušenství nebo pár kusů přepravek pro doplnění stávajícího stavu.

Drátový obecní rozhlas a varovný systém pomáhají občanům v krizových situacích

Přestože si v dnešní době může každý z nás najít podstatné informace, které se týkají jeho obce a okolí, velmi rychle, a to především díky internetu, stále je nutné mít na paměti, že mohou nastat situace, kdy se náramně hodí tradiční drátové obecní rozhlasy.

Význam drátového rozhlasu

Drátový obecní rozhlas si jistě dobře pamatuje starší generace. V minulém století se často jednalo o hlavní zdroj informací, díky němuž se občané dané obce a jejího okolí snadno dozvěděli o chystaných novinkách, kulturních a sportovních akcích, případně třeba o trzích apod. To platí dodnes, přestože spíše na vesnicích. Ve městech už se drátové obecní rozhlasy uplatní především v krizových situacích, kdy mohou mít stále nezastupitelné místo. Občas se totiž stane, že když nastanou nejrůznější živelné pohromy (vichřice, povodně atd.), nemusejí fungovat mobilní sítě a internet. Pak je dostupnost informací značně ztížená a je to právě drátový obecní rozhlas, díky němuž se k obyvatelstvu dostanou rychlé údaje o tom, co se ve skutečnosti děje a jak se mají zachovat. Význam drátového rozhlasu tedy rozhodně ani v dnešní době nelze podceňovat.

Varovný systém

V posledních letech by měly obce, zejména tedy větší města, investovat do modernizace elektronických sirén, instalace lokálních výstražných systémů, případně třeba inovativního bezdrátového informačního systému (BIS). Každý takovýto varovný systém totiž přispívá k zajištění bezpečnosti obyvatel a může předcházet škodám na majetku a újmě na zdraví lidí.

Varovné systémy, obecní drátové i bezdrátové rozhlasy a další ozvučovací techniku (třeba do škol, nádražních hal, sportovních a kulturních objektů) instaluje společnost Elmik. Je schopna provést rovněž jejich servis. Po téměř třiceti letech existence má v tomto oboru bohaté zkušenosti a ráda najde ideální řešení právě pro vás a vaši obec.

Dovolená v Chorvatsku vás ohromí v každém ročním období! Všudypřítomné památky a průzračné moře nikdy neomrzí!

Když si představíte relaxaci u moře, tak se vám vybaví nekonečně dlouhé písečné koberce Chorvatska. Není divu. Tato země je pro turisty stále velmi atraktivní. Mimo koupání v průzračném moři a zábavnímu nočnímu životu nabízí i přehlídku historických šperků architektury a přírody.

Máte-li v hledáčku ubytování v Chorvatsku, zaměřte se na krásy Istrie. Jedná se o poloostrov obehnaný Jaderským mořem, které je jako stvořené pro koupání, vodní sporty i romantické chvíle ve dvou. Středomořské klima je naprosto dokonalé. Omámí vás i četné krasové útvary, příjemná nálada přístavních měst i šperky historie Puly, Terstu, Poreče a Rovinj.

Proč vybrat hotely Istrie?

Jakmile se ocitnete na istrijském pobřeží, spadne vám brada. Ihned pocítíte závan pohody a romantiky, na kolena vás dostane výrazná chuť pálenky rakija a spatříte i mořské želvy a nevyzpytatelný podmořský svět. Hotely v Istrii jsou komfortní a vybavené vším, co člověk na dovolené potřebuje. S dětmi se vydejte do zábavního parku lstralandia, navštivte městečko Žminj, kde je jeskyně Feštiny s pestrobarevnými krápníky a zakotvěte u jeskyně Baredine pyšnící se unikátním obyvatelem – slepým obojživelníkem macarátem jeskynním. Samozřejmostí je ochutnávka chorvatských vín, posezení v útulných hospůdkách a také potápění a windsurfing.

Dokonalost sama, to je Pula

Zavítejte do istrijské metropole Pula, která leží jen 70 km od Rijeky. Hotely v Pule se stanou ideálním výchozím bodem pro poznání památek zapsaných na Seznam světového dědictví UNESCO. Ihned si zamilujete pulský amfiteátr, Římské fórum i Augustův chrám. Na proslulé pláži Ambrela zažijete pravou letní relaxaci. Procházejte se po promenádách s vyhlídkou na Jadran a vyzkoušejte také jízdu na vodním skútru nebo banánu.

Pokud si nevíte s výběrem dovolené snů rady, mrkněte na hotely a ubytování na Hotely. cz. Díky praktickému přehledu si vyhledáte ideální lokalitu.

Pračka, nebo sušička? Obojí!

Bez pračky se dnes neobejde žádná domácnost. Nabídka trhu je ale tak bohatá, že laik se v ní těžko orientuje. Na jaké parametry se při výběru proto zaměřit?

Hlavní rozdělení praček je podle plnění na pračky s předním a vrchním plněním. Dále se rozdělují na vestavné, které je možné zakomponovat například do kuchyňské linky, úzké (neboli slim), mini (vhodné na cesty) a ruční (ideální pro prací citlivých materiálů a vlny). Jakou zvolit?

S předním plněním

Hlavní výhodou automatických praček s předním plněním je, že jsou často doplněny o spoustu zajímavých funkcí, jako jsou odložený start, parní praní, antialergický program, program pro outdoorové oblečení atd. Nevýhodou bývají vyšší nároky na prostor, kvůli otevírání dvířek.

S vrchním plněním

Ty bývají užší, proto se hodí i do velmi stísněných prostor. Snazší je jejich obsluha, kvůli níž není nutné se sklánět. Proto jsou také častou volbou lidí, kteří se potýkají s problémy s mobilitou. Nevýhodou praček s vrchním plnění je, že je není možné skombinovat se sušičkou.

Pračky se sušičkou

Velmi praktické jsou pračky se zabudovanými sušičkami, v nichž prádlo nejenom vyperete, ale i vysušíte. Jejich hlavní výhodou je úspora místa. Počítejte však s vyšší spotřebou daného spotřebiče. Menší je také sušicí kapacita praček se sušičkou, takže v nich je nutné sušit na etapy. Velké množství prádla usuší jen klasické sušičky.

Chytré pračky

Zamlouvá se vám představa ovládání pračky mobilním telefonem? V tom případě investujte do chytré pračky. Ty vám navíc poskytnou statistiky o spotřebě, samy zvolí vhodný program a automaticky dávkují prací prostředek. Jsou zkrátka opravdu chytré.

Parní pračky

Chcete prát hedvábí a další citlivé látky? Tedy šetrně, efektivně, rychle a tiše? Neperte ve vodě, nýbrž v páře. S menším množstvím vody a tudíž levněji. Pára navíc prádlo dobře zbaví i všech bakterií, proto jsou parní pračky vhodné také pro alergiky.

Bublinkové pračky

Myslíte-li na ekologii a rádi byste prali na nízké stupně, zvolte pračku bublinkovou fungující na principu vstřikování vzduchu do roztoku pracího prášku a vody. Praní zde probíhá za opravdu nízkých teplot již okolo 15 °C.

Rohové kuchyně jsou praktické a neztrácí ani po designové stránce

Praktické, ergonomické a prostorově úsporné. Přesně tak by se daly charakterizovat rohové kuchyně, které jsou velice oblíbené. Optimalizují prostor tím nejlepším možným způsobem a dávají možnost vytvářet dynamické kompozice. Rohové kuchyně vždy patřily k nejžádanějším způsobům uspořádání.

V podstatě jsou rohové kuchyně ve tvaru písmene L, takže lemují dvě sousedící stěny. Cílem je využít i samotný roh, který je většinou mrtvým místem. S takovou kuchyní uspějete i v menších místnostech, protože dokonale využijete každý volný centimetr. V kuchyni spojené s obývacím pokojem můžete takový model doplnit ještě i o ostrůvek.

Rohové kuchyně jsou ergonomické

Při navrhování rohové kuchyně je vhodné dodržovat takzvané pravidlo zlatého trojúhelníku, čímž je dosaženo ergonomie a funkčnosti. Znamená to, že tři hlavní pracovní plochy kuchyňské linky – varná deska, dřez a chladnička – by měly tvořit pomyslný trojúhelník. Výsledkem tak je dokonalé pracovní místo, které umožňuje bezproblémový pohyb mezi jednotlivými zónami.

Jestliže dodržíte postupné uspořádání funkčních oblastí a správnou vzdálenost mezi nimi, tak jsou zbytečné pohyby omezeny na minimum, a tím pádem je příprava pokrmů rychlejší a jednodušší. Rohové kuchyně jsou navrženy tak, aby vytvářely dynamické a kreativní kompozice.

Rohové kuchyně jsou designové

Některým se zkrátka takové řešení líbí po estetické stránce. V porovnání s lineární kuchyní je totiž možné vytvořit dynamičtější kompozice, navíc si pohrajete s barevnými a texturními kontrasty mezi dvěma sousedními stěnami.

Pokud hledáte kuchyňské linky, které si vás podmaní po všech stránkách, podívejte se do pestrého produktového portfolia internetového obchodu Okay.cz. Budete nadmíru spokojení s nabídkou i cenami.

Objevte krásu a unikáty přírodního parku Mljet

Objevte krásu a unikáty přírodního parku MljetOstrov Mljet je považován za jeden z nejkrásnějších a nejzelenějších ostrovů celého Chorvatska. Pokud byste sem chtěli zamířit, pak se vydejte do jihodalmatského pásu ostrůvků, kterých je Mljet součástí. O jeho krásách, stejně jako plážích a možnostech ubytování se ovšem zmiňujeme v několika předchozích článcích. Dnes se budeme proto věnovat jeho skvostu a jedinečnému unikátu, který představuje zdejší národní park.

Celý příspěvek

Ostrov Pag: pláž Zrće jako chorvatská Ibiza

Ostrov Pag: pláž Zrće jako chorvatská IbizaOstrov Pag – jeden z největších Kvarnerských ostrovů láká nejen na své oblázkové pláže, ale také na jednu z vyhlášených party, která se každoročně koná na proslulé Zrće Beach. Hledáte-li v Chorvatsku místo, které je vše, jen ne nudné, je sázka na Pag, potažmo jeho proslulou pláž, sázkou na jistotu. Jak vlastně taková plážová party vypadá a proč se Pagu přezdívá chorvatská Ibiza? Nepřestávejte číst následující řádky a dozvíte se to!

Celý příspěvek

Jaké bývá počasí na ostrově Pag?

Jaké bývá počasí na ostrově Pag?Počasí v Chorvatsku je oproti tomu v České republice mnohem příznivější. Zimy jsou zde totiž mírnější a kratší, prakticky i bez sněhu, léta jsou dlouhá, slunečná a teplá. Ne jinak je tomu i na ostrově Pag, který je českými turisty stále častěji vyhledáván.

Celý příspěvek