Korčula – ostrov pro milovníky památek

korculaRádi poznáváte nová místa? Taková, na kterých jsou četné historické stopy? Taková, která v sobě ukrývají nejedno tajemství? Kromě poznávání místní kultury a historie se také rádi okoupete v průzračně čistém moři a odpočinete si na bílé oblázkové pláži? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, je ostrov Korčula určen právě vám! Jedinečná historická atmosféra, která na vás dýchá doslova z každého kroku, vám nedá zapomenout na jedinečné chvíle, které jste na tomto chorvatském ostrově zažili.

Ostrov Korčula – mapa a reliéf:

Korčula je ostrovem střední Dalmácie a táhne se u pobřeží pevniny ve směru západ – východ. Ostrov je dlouhý přibližně 47 kilometrů a široký 7,8 kilometrů (ve svých maximech). Rozloha ostrova činí téměř 280 kilometrů čtverečních. Svou rozlohou tak mezi ostatními chorvatskými ostrovy zaujímá pomyslné šesté místo. Nejblíže je Korčule ostrov Pelješac, který je od ostrova oddělen Pelješským kanálem. Rozmanitá členitost ostrova poukazuje na četnost menších zátok, lagun a ostrůvků. Sever ostrova je poměrně nízký a snadno přístupný s řadou významných přístavů. Jmenovat můžeme například stejnojmenný přístav Korčula nebo přístavy Banja, Račišće, Vrbovica, Babina a Prigradica. Pokud se vydáte prozkoumat jih ostrova, připravte si dobré obutí. Jižní strana je poměrně členitá a strmá s řadou menších i větších skal, které na mnohých místech dosahují i třiceti metrů.

Základní informace o ostrově Korčula:

 • Rozloha ostrova – 279 km2
 • Délka ostrova 47 kilometrů a jeho šířka až 7,8 kilometrů
 • Se svou velikostí zaujímá pomyslné šesté místo
 • Nejvyšším vrcholem ostrova je Klupca s 568 m. n. m.
 • 16 000 obyvatel – druhý nejlidnatější ostrov (nejlidnatější Krk)
 • 97 % populace tvoří místní Chorvaté
 • Východní pobřeží je chráněno – nachází se zde staré opevněné městečko Korčula
 • Průměrná teplota dosahuje v červenci 27 stupňů
 • Ostrov je protkán piniovými a borovicovými lesy
 • Hlavní silniční tah vede celým ostrovem
 • Významné historické památky
 • Oficiální informace o ostrově naleznete na webu korcula.net

korcula-choravatskoJaké počasí Korčula nabízí?

Pokud vyrazíte na ostrov v hlavní sezoně (červen – září), těšit se můžete z velmi příjemných teplot. Průměrně zde v červenci šplhají teploty až k 27 stupňům ve stínu. Výjimkou však nejsou ani teploty o něco vyšší. V lednu zde teploty dosahují devíti stupňů. Roční úhrn srážek činí 1100 mm. Naděje, že vás na vaší dovolené zastihne deštík, je tedy opravdu minimální.

Jak se na ostrov Korčula dostanete?

Korčula je významnou dopravní tepnou a je zde proto několik přístavů i hlavních trajektových tepen. Jednu z nich můžete nalézt v přístavišti Korčula-Dominće, ze kterého vyplouvají trajekty do Orebiće, do Drveniku  a kromě toho jsou zde rychlé lodní link Rijeka – Zadar – Split – Stari Grad – Korčula-Dominče – Sobra – Dubrovník – Bari. Trajekt Korčula – Rijeka je hlavním jadranským spojem. Trajekt Split – Korčula je však také hojně využívaný. V hlavní letní sezoně jsou v provozu také trajekty do italských přístavů.

Nezapomenutelná dovolená – Korčula je zárukou úspěchu

Kromě celé spousty historických památek zde najdete také příjemné pláže ve stínu borovic a pinií a průzračné moře s pozvolnými vstupy. Většina hotelů má své vlastní upravované pláže, na kterých převládají oblázky a betonová plata pro opalování. Uprostřed ostrova naleznete uměle vytvořené přírodní koupaliště. Korčula je rájem potápěčů, rybářů, ale také milovníků adrenalinových sportů. Na své si zde přijdou windsurfaři i jachtaři. Během léta je možno zúčastnit se několika tradiční plachetnicových závodů. Pokud sem navíc zavítáte již 29. června, můžete s místními oslavit svátek sv. Petra a Pavla, který je doplněn o lidové veselice, tanec, zpěv a řadu nevšedních zážitků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *