Chcete se na Vir podívat už nyní? Nudit se rozhodně nebudete!

Chcete se na Vir podívat už nyní? Nudit se rozhodně nebudete! Ostrov Vir v Severní Dalmácii nepatří k ostrovům, které by podlehly turistickému ruchu. Mnoho osob o jeho krásách a přednostech neví, proto je dovolená na Viru prozatím vhodná pro turisty, kteří se rádi vyhnou přeplněným chorvatským plážím a komerčním letoviskům. Ostrov se nachází nedaleko známého letoviska Zadar a přesto, že jde o ostrov, můžete se na něj dostat suchou nohou bez použití lodě či trajektu. S pevninou jej totiž spojuje krátký most, který patří k největším raritám Viru.

Léčivé bahno i ukryté zátoky

Ostrov nabízí téměř tři desítky oblázkových i písčitých pláží, mimo jiné také nespočet tajemných lagun a zátok. Za zmínku jistě stojí plaža Sapavac, ležící blízko benátské pevnosti Kaštelina. Pláž je pokryta léčivým bahnem, které prokazatelně léčí revma. Protože zde ročně svítí slunce celých 300 dnů, je ostrov hojně vyhledávaný i mimo hlavní turistickou sezónu (od července do září). Na jaře nabízí kvetoucí aleje a levandulové sady, na podzim pak nespočet festivalů v ulicích.

Vyrazte na ryby!

Pokud se už nemůžete dočkat léta a na ostrov Vir zavítáte v březnu, doporučujeme si s sebou sbalit rybářské náčiní, ale i cyklistické vybavení. Vir nabízí perfektní podmínky pro rybolov, před tím ale než nahodíte, nezapomeňte se vybavit povolenkou. Povolenky vydává agentura Donadic v Pagu na ulici V.Nazora12 a vydávány jsou na 1, 3, 7 a 30 dnů a stojí od 60 do 500HRK.

Dejte si kolečko!

Milovníci cyklistiky si pak jistě nenechají ujít zdejší cyklostezky, kterých je zde necelá desítka. Ať už na kole jezdíte pouze sporadicky nebo patříte mezi aktivní cyklisty, úrovně cyklostezek se na Viru liší, proto jsou vhodné pro všechny kategorie cyklistů. Na ostrov samozřejmě nemusíte vozit vlastní kolo, ale můžete si ho půjčit na adrese Prezida VII, Vir. Za 2 hodiny zaplatíte 15HRK, nebo 2 EUR, na 24 hodin jde pak o 90HRK, nebo 12EUR. V ceně je i půjčení cyklistické helmy, která je na celém ostrově povinná a mapa stezek. Kromě kol si můžete pronajmout také skútr, motorku, bugy nebo elektrokolo.

Za památky do Zadaru

Patříte-li mezi milovníky památek, pak zavítejte do sousedního Zadaru, kde naleznete mnoho historických památek i dva světové unikáty – Morske orgulje a Pozdrav Suncu. Jedná se o vodní varhany s úžasnými světelnými efekty, které můžete zpozorovat po západu slunce.

Chcete-li vědět, jak vypadá Vir v tuto chvíli, jistě vám pomůže web kamera Chorvatsko Vir.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *