Goli Otok se nachází v jihovýchodní části Kvarnerského zálivu. Název ostrova lze přeložit jako holý nebo pustý ostrov, což o mnohém vypovídá. Ostrov nevelkých rozměrů (pouze 4,54 kilometrů) sousedí na severovýchodě s turisticky oblíbeným velikánem Rabem. Goli Otok náleží do Přímořsko-gorskokotarské župy. Ostrov je z východní strany zcela pustý, nepatrně obydlen je pouze na odvrácené západní straně. O důvod víc, proč by se sem měli přijet podívat milovníci klidu a historie. Ostrov vás nadchne svou bezprostředností, atypičností i jedinečnou turistickou atrakcí, za kterou se sjíždí návštěvníci z celého světa.
Základní informace o ostrově Goli Otok:
- Ostrov na jihozápadě Kvarnerského zálivu
- Rozloha ostrova činí 4,54 kilometrů
- Nejbližší soused – ostrov Rab
- Goli Otok v překladu znamená pustý/holý ostrov
- Obydlena pouze malá část ostrova
- Bez vlastích zdrojů pitné vody
- Skalnatý povrch, minimum rostlinstva
- Nechvalná minulost ostrova
- Byl zde vybudován pracovní tábor pro přívržence Stalina
- Ostrov je nyní turistickou atrakcí
Historické pozadí ostrova
Pokud jste již někdy o této destinaci slyšeli, s největší pravděpodobností to bylo v souvislosti s její neveselou historií. V prvních letech komunistického režimu zde byl totiž vybudován koncentrační tábor s přísnými a krutými pravidly. Po neshodách se Sovětským svazem zde byli vězněni, mučeni a pomalu likvidováni Stalinovi stoupenci. Tábor se v průběhu let rozrostl také na sousední ostrůvek Grgur. Vězni zde pracovali v nelidských podmínkách v kamenolomu, kde pravidelně podstupovali nejrůznější fyzické tresty i psychický teror.
Teror na Golem Otoku
Mezi nejčastější úkoly patřilo přenášení kamenů z místa na místo, budování strážných věží pro dozorce nebo stavění cel pro ostatní vězně. To vše na sluncem rozpáleném skalnatém ostrově s minimem vody. Jakmile svou práci dokončili, museli povinně sledovat propagandistické filmy týkající se stávajícího režimu. Návratu domů se dožilo pouze zanedbatelné procento. Většina vězňů uvnitř rozpáleného chorvatského pekla dříve nebo později zemřela. O teroru na ostrově vyprávěl ve své knize Noc do zítřka spisovatel Branko Hofman.
Výlet do tábora DRAT
Tábor byl obehnán vysokým ostatním drátem, dle kterého si vysloužil také stejnojmenné označení. Uzavření tábora se datuje až k roku 1988. V této době zde byl vybudován památník a areál nyní slouží jako turistická atrakce. Na tento i sousední ostrov jsou z Rabu i dalších chorvatských ostrovů pořádány pravidelné jednodenní výlety. Tento turistický zážitek jdoucí po stopách nechvalně známé historie ve vás zanechá nesmazatelné stopy. Pokud se na ostrov vydáte, nezapomeňte si s sebou přibalit nemalé zásoby pitné vody. Na ostrově se totiž nenachází žádné sladkovodní prameny a ceny vody (ale i ostatních potravin a nápojů) v místním bufetu vás zřejmě nemile překvapí.