Ostrov Drvenik Veli – Střední Dalmácie

Clipboard01Drvenik Veliki ostrov a jeho menší bráška Drvenik Mali jsou jedinečná místa pro vaši dovolenou, má-li se stát nezapomenutelným zážitkem. Oba jsou překrásné, obklopené průzračným Jaderským mořem, plné nedotčené přírody. Ideální místo pro milovníky klidu, ticha a středomořské vegetace.

Poloha a doprava

Drvenik Veli ostrov najdete na severozápadě Středodalmatských ostrovů. Má pouhých 12 km čtverečních a jedinou větší osadou je Drvenik Veliki na severozápadní straně ostrova. Na celém ostrově dnes trvale žije pouhých cca 250 obyvatel, pro které zdroj obživy představuje převážně stále se zvyšující turistický ruch, v menší míře pak rybolov, pěstování oliv, ovoce a vinné révy. Místní vám rádi nabídnou nejen možnost ubytování, ale i stravování v soukromí. Na ostrově se nelze dopravovat vlastním automobilem, který musíte zanechat v Trogiru či jiném pevninském přístavu, který bude vaším výchozím bodem. Pravidelné lodní linky na Drvenik vyplouvají z Trogiru, Seget Donji i Splitu.

Drvenik Veliki – základní informace:

  • Ostrov ve Střední Dalmácii
  • Jeho rozloha činí 12 kilometrů čtverečných
  • 250 stálých obyvatel
  • Na ostrově je zákaz automobilů
  • Pravidelné lodní linky z Trogiru, Seget Donji a Splitu
  • Ubytování v apartmánech nebo soukromí
  • Výborné zázemí pro vodní sporty
  • Zajímavé památky
  • Oblázkové a částečně písečné pláže

Koupání a sport

Většina návštěvníků ostrova přijíždí samozřejmě za sluncem a koupáním, kterého je možno užít si zde dosyta. Skalnaté pobřeží je lemováno množstvím zátok s písčitými a oblázkovými plážemi, které nabízejí ideální vstup do mořských vln. Mimoto ostrov nabízí skvělé možnosti sportovního vyžití, populární jsou zejména sportovní rybolov, potápění a jachting, neboť zde najdete dobré možnosti kotvení.

Kam na výlet?

I přes svou malou rozlohu a odlehlost má Drvenik Veli ostrov návštěvníkům co nabídnout. V osadě Drvenik Veliki se nachází kostel sv. Juraj, který je chráněnou sakrální gotickou stavbou ze 16. století, mimo jiné se zde ukrývá i překrásný barokní mobiliář. Naleznete tu i několik výstavních domů z 18. století, které dříve byly majetkem místní šlechty. Jsou do nich vezděny pozůstatky antických staveb, protože první osídlení ostrova se datuje právě do období antiky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *