Naturistické kempy v Chorvatsku

krk-naturistPřestože sami Chorvaté nejsou naturismu, zejména ve srovnání s jinými evropskými národy, nijak zvláště nakloněni, v rámci svého hesla: „Vše pro cestovní ruch“, již po mnoho desetiletí budují a provozují nejen naturistické pláže, kde si mohou vyznavači tohoto hnutí užívat přímého kontaktu s vodou a sluncem, ale i celé kempy a osady.

Tolerance především

Chorvatské pobřeží Jadranu patří k těm nejtolerantnějším místům na světě. Každému je přáno, aby trávil svou dovolenou způsobem, jaký mu nejvíce vyhovuje. Konečně první naturistickou pláž na světě otevřeli právě zde – na ostrově Rab, a to už v roce 1934! Zatoužíte-li tedy po tak těsném spojení s přírodou, že i jen kousíček látky je na závadu, můžete si vybrat z pestré nabídky naturistických destinací. V Chorvatsku najdete v současnosti několik otevřených naturistických kempů, v dalších místech bývají k dispozici alespoň naturistické pláže, nemluvě o mnoha přírodních zákoutích, kde oficiální pláž nefunguje a využívají jich současně návštěvníci v plavkách i bez nich. Na otevření naturistických pláží či kempů jsou rovněž připraveny mnohé z chorvatských ostrovů.

Kde hledat naturistické kempy?

V současnosti funguje na chorvatském území okolo Jadranu deset naturistických středisek, a to Kanegra (Kanegra u Umagu), Ulika (Poreč), Solaris (Tar-Lanterna), Istra Naturist (Funtana), Koversada (Vrsar), Valalta (Rovinj), Bunculuka (Krk – Baška), Konobe (Krk – Punat), Sovinje (Ugljan – Tkon) a Nudist Hvar (Hvar – Vrboska). Známým naturistickým střediskem býval i kemp Politin na ostrově Krku, který byl však bohužel, pro klesající počet zájemců o ubytování, uzavřen, respektive proměněn na kemp Krk, který je sice i nadále určen k rekreaci, ale v současnosti už pro oblečené návštěvníky. Mimoto se můžete rozhodnout i pro pobyt v kempu, který je naturistický jen zčásti, tj. že jedna část kempu a pláže je vyhrazena naturistům, druhá běžným návštěvníků. Takovéto kempy najdete v Chorvatsku celkem čtyři. Jsou to kempy Kažela (Medulin), Kovačine (Cres – Cres), Baldarin (Cres – Punta Križa) a Mlaska (Hvar – Sućuraj).

naturistNaturistický park Koversada

Vůbec největším naturistickým komplexem na Jadranu je naturistický park Koversada na jižním okraji letoviska Vrsar. Rozkládá se na ploše 85 ha a pojme až 5 000 lidí. Je přitom nejen největší, ale také nejoblíbenější a nejlépe vybavený – a proto také nejznámější. Pláže jsou zde většinou písečné nebo oblázkové, část pobřeží je pokryta zeleným a omamně vonícím borovým lesem. Ubytovat se zde můžete jak ve stanech vlastních, tak v těch, které náleží středisku, ale také v bungalovech, pavilonech, apartmánech a vilách. Koversada poskytuje bohaté možnosti sportovního, kulturního i společenského vyžití, najdete tu hřiště na kolektivní sporty, pořádají se kurzy v potápění i dalších vodních sportech, celodenní zábavné programy. A to vše v duchu naturistického splynutí s přírodou. Koversada je prostě pojem!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *