Ostrov Molat – Severní Dalmácie

molatOstrov Molat leží v Severní Dalmácii a je součástí Zadarského souostroví. Se svými necelými 23 km čtverečními a asi 250 trvalými obyvateli patří k těm, které ještě většina turistů ke své vlastní škodě neobjevila.

Podoba ostrova

Molat se vyznačuje naprosto nedotčenou přírodou. Hlavní dominantou ostrova jsou dva vápencové vrchy a většina povrchu je pokrytá borovicovými lesy a makchiovým porostem, což vyvolává tu správnou středomořskou atmosféru. Na ostrově jsou tři osady – Molat, který je hlavním místem, Zapuntel a Brgulje. Všechny osady leží ve vnitrozemí, s jejich kotvišti i mezi sebou navzájem je spojuje silnice.

Lodní doprava

Majitelé malých lodí a člunů často ke kotvení využívají menších zátok a zájemce z řad turistů vozí na vyhlídkové výlety kolem celého ostrova. Vzhledem ke členitosti svého pobřeží je Molat vyhledáván i jachtaři, kteří zde často kotví při své cestě do Kornatského národního parku. Zvláště dobrým a oblíbeným kotvištěm je zátoka Lučina, která je velice dobře chráněna před větrem. Molat má také pravidelné trajektové spojení s pevninou, trajekt zde však staví jen jednou denně, a to poblíž vesnice Brgulje.

Ubytování na ostrově

Přestože se zde ještě nerozmohla masová turistika, návštěvníci přece jen přijíždějí a potřebují ubytování. Ostrov Molat je na ně připraven. Disponuje několika dobře vybavenými apartmány a rekreačními domy, které se ukrývají v nesčetných zátokách v blízkosti pláží. Zdejší podmínky jsou zvláště vhodné pro dovolenou pro rodiny s malými dětmi, protože zdejší zálivy mají velmi pozvolna klesající dno, a proto jsou pro děti bezpečné.

Zajímavosti o ostrově

V historii tohoto zdánlivě bezvýznamného ostrova se najde také několik zvláště významných momentů, ať již v dobrém či zlém slova smyslu. Místní se velice rádi chlubí tím, že se na jejich ostrově jednou během své plavby po Jadranu zastavil sám anglický král Eduard VIII., již méně rádi hovoří o tom, že v průběhu 2. světové války byl na jejich ostrově obávaný italský koncentrační tábor.

1 komentář u „Ostrov Molat – Severní Dalmácie

  1. zdenkavasir

    milujeme ostrovy ted plánujeme molat bude to tak jak si přejeme? Samozřejmě před sezonou aby nebyly davy turistů a kolony na dálnici

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *