Ostrov Lavdara – Severní Dalmácie

lavdaraOstrov Lavdara je snad pro tento kousek Bohem zapomenuté země až příliš honosným názvem. Jedná se spíše o ostrůvek – dlouhý 3 km a široký pouze 1 km. Lavdara se nachází v těsném sousedství většího a známějšího ostrova Dugi otok, kam se lodí dopravíte za pouhých 15 minut. Mimo sezónu není ostrov obydlen, pouze v letním období ožívá turisty a místními, kteří se snaží vytvořit pro ně nezapomenutelnou dovolenou.

Absolutní soukromí

Na ostrov Lavdara však turisté většinou míří za tichem a klidem. Velice oblíbené jsou zdejší robinsonské pobyty. Novodobí Robinsoni mají možnost strávit svou dovolenou naprosto odříznuti od okolního světa, na místě, kde tzv. lišky dávají dobrou noc. Soukromá pláž, průzračně čistá voda, stín poskytovaný vzrostlými stromy a kamennými zídkami, nedotčená příroda, žádná elektřina ani vodovod. Přesto je zde zajištěno nezbytné pohodlí, návštěvníci mohou využít lednice na plyn a nádrže, v nichž se filtruje dešťová voda. Elektřina je pro potřeby osvětlení a ohřevu vody nahrazena solární energií. K většině těchto míst existuje pouze jediný přístup, a to po moři. S autem se sem nedostanete, návštěvníkům se doporučuje ponechat své vozy na pevnině nebo na ostrově Dugi otok, kde své hosty majitel domku vyzvedne a loďkou dopraví na ostrov. Absolutní klid, absolutní soukromí, zkrátka ideální místo pro milovníky odpočinku v nedotčené přírodě.

Ubytování na ostrově

Pro koho by robinsonáda byla přece jen příliš, může využít možnosti ubytování v apartmánech přímo na pláži ve stínu borovic. Zájem turistů o ostrov Lavdara stále vzrůstá, a proto zde přibývá i možností ubytování.  Lavdara je ideálním místem pro výlety do blízkého národního parku na Kornatských ostrovech, je v podstatě jakousi jeho vstupní branou. Za zhlédnutí jistě stojí také blízký ostrov Dugi otok, jehož hlavní dominantou je maják Veli Rat, kde je možné se i ubytovat. Také zde funguje prestižní potápěčská škola.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *