Ostrov Unije – Kvarner

unijeV severní části Jaderského moře narazí ti, kdo hledají, na poměrně malý ostrov Unije. Je součástí Kvarnerské ostrovní skupiny a často jej jako cíl svých výletů vyhledávají turisté z ostrova Lošinj, konečně městečko Mali Lošinj má s ostrovem Unije pravidelné lodní spojení.

Samota a romantika

Unije je místem určeným spíše pro samotáře a romantiky vyhledávající soukromí ve dvou. Většina povrchu ostrova je kopcovitá, celé západní pobřeží víceméně příkře spadá do moře, nejsou tu zátoky ani pláže vhodné ke koupání. To vše však návštěvníkům plně vynahradí východní pobřeží tohoto 17 km čtverečních velkého ostrůvku. Ideální místo pro romantická vyznání – ne jedna, ale hned několik malebných zátok s nádhernými slunce prohřátými oblázkovými plážemi, směs vůní dubů a borovic, levandule a rozmarýnu, které prostupují vzduch prostý výfukových zplodin, neboť Unije patří mezi ostrovy se zákazem automobilového provozu. Na celém ostrově žije jen asi 90 stálých obyvatel a ubytování pro turisty je možné pouze v soukromí. Proto si každý, kdo netouží po lidské společnosti, může najít ten svůj koutek sám pro sebe.

Jak se žilo a žije na ostrově Unije

O tom, že ostrov byl osídlen již v dobách starého Říma, podávají jasné důkazy místní archeologické nálezy i stavební památky, např. římská cesta nebo villa rustica. V současnosti, po několika vystěhovaleckých vlnách, se zbytek místních obyvatel soustřeďuje v městečku Unije v jedné z mála širokých zátok na západním pobřeží  ostrova. Živí se převážně zemědělstvím, na ostrově se daří především olivovníkům, ovoci, vínu a zelenině, někteří jsou rybáři, a bez výjimky všichni velice vstřícní k turistům, kteří jejich domovský kousek země obklopený mořem navštíví. V osadě návštěvníci mohou využít služeb obchodu, restaurace i pošty, ale také třeba cukrárny. Každého bez výjimky pak zaujme zdejší svérázná lidová architektura.

Pro sportovní nadšence

Komu nestačí vyhřívat se na sluníčku a nechat se nadnášet vodami Jadranu, tomu Unije nabízí i další možnosti. Nacházejí se zde velice zajímavé potápěčské lokality, které poskytují zájemcům  nejen možnost pozorovat pestrobarevný podmořský život a celou řadu mořských živočichů. Západně od osady Unije je na dně potopen vrak parníku, a to v hloubce 39 m, nedaleko se pak nacházejí pozůstatky starých amfor pocházející z nějakého ještě dávnějšího ztroskotání. Rovněž jachtaři zde najdou více možných kotvišť, a to na obou pobřežích, to nejlepší je u obce Unije. Jihovýchodně od ní, na poloostrově Polje se pak nachází i malé sportovní letiště.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *