Ostrov Vrgada – Severní Dalmácie

ostrov-vrgadaMezi několika neobydlenými ostrůvky v okolí narazíte mezi Severodalmatskými ostrovy na jedinečný ostrov Vrgada. Maličký, jen 3,7 km čtverečních rozlehlý, ostrůvek má dlouhou historii sahající až do 9. století a nabízí turistům možnost prožít nezapomenutelnou dovolenou.

Z historie ostrova

V jediné obci na ostrově s názvem (jak jinak) Vrgada můžete navštívit poměrně zachovalý kostel svatého Ondřeje v předrománském slohu nebo kostel svaté Trojice. V jejich blízkosti na malé vyvýšenině nad místním hřbitovem mohou zájemci obdivovat zříceniny zdí a věží, což jsou s největší pravděpodobností pozůstatky antického či středověkého opevnění ostrova.

Místní obyvatelé

Na ostrově v současnosti trvale žije asi 230 lidí, kteří jsou, ostatně jako všichni Chorvaté, milí a vstřícní ke všem návštěvníkům své domoviny. Živí se převážně chovem ovcí, který má na zdejších ostrovech dlouhou tradici, dříve jako celoroční pastviny sloužily okolní neobydlené ostrůvky. Nezanedbatelnou součástí jejich příjmů je ale i rybolov a pěstování zemědělských plodin a v neposlední řadě, zejména v poslední době, i turistický ruch. Příchozím rádi nabídnou ve svých domech ubytování. Vrgada se tak stává jednou z oblíbených rekreačních destinací.

Možnosti ubytování

Návštěvníci tohoto nevelkého ostrůvku bývají okouzleni jeho zátočinami s oblázkovými i písečnými plážemi a vše prostupující vůní borových hájů. Ubytování je možné v soukromí, ale pro zájemce jsou zřízeny i kempy na ostrově Vrgada. Však se také počet obyvatel v průběhu letní sezóny několikanásobně zvyšuje. Přesto je tu dost místa pro všechny a každý si může najít svůj kousek ráje.

Vyznavači vodních sportů

Také sportovní potápěči a jachtaři na ostrov Vrgada často a rádi zavítají. Podmořský svět je jedním slovem kouzelný a v přístavišti v osadě Vrgada je k dispozici několik malých přístavních mol, největší z nich se spouštěcí rampou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *