Ostrov květin Ilovik – Kvarner

illovikOstrůvek Ilovik se nachází ve skupině Kvarnerských ostrovu, na jih od známého ostrova Lošinj. Rozloha ostrova činí 5,9 km2. Otrov Ilovik má 145 stálých obyvatel, na přeplněné pláže zde tedy rozhodně nenatrefíte. Zdrojem obživy pro místní obyvatele je zejména rybolov a zemědělství. Nejvyšším vrcholem ostrova je Did s výškou 88 metrů nad mořem. Jak již nadpis článku napovídá, Ilovik si vysloužil přezdívku Ostrov Květin – to zejména pro své bohaté rostlinstvo. Raritou je eukalyptus, který se zde pěstuje v opravdu hojné míře.

Základní informace o ostrovu Ilovik:

  • Součást Kvarnerských ostrovů
  • Rozloha Iloviku činí 5,9 km2
  • Na ostrově žije 145 stálých obyvatel
  • Nejvyšší vrchol ostrova – Did – 88 metrů nad mořem
  • Někdy je ostrovu přezdíváno také Ostrov Květin
  • V hojné míře se zde pěstuje eukalyptus
  • Spousta historických památek
  • Možnost ubytování v soukromí nebo apartmánech
  • Výborné podmínky pro jachting
  • Nejvyhlášenější pláž Paržine

Obyvatelstvo Iloviku

Jedinou obcí, kterou na Iloviku naleznete je vesnička Ilovik, která je situována na severovýchodním pobřeží. Nacházejí se zde přístaviště pravidelných lodních linek, ale i miniaturní přístav pro malé lodě. Turisté zde zajisté ocení několik restaurací a obchodů. Fast foody nebo stánky s hranolkami a párkem v rohlíku zde rozhodně nečekejte. V obchodech, či restauracích se s největší pravděpodobností setkáte pouze s produkty místních obyvatel – mořskými plody.

Historické památky ostrova

Kromě nedotčené přírody zde můžete obdivovat také několik památek raného středověku. Zmínit můžeme například kostel svatého Ondřeje, který naleznete v lokalitě Sv. Andrija. Další památky jsou situovány na menším sousedovi Iloviku – Sv. Petar, kde se nachází zbytky benediktínského kláštera, jehož vznik se datuje k 11. století. Kromě zříceniny kostela zde naleznete také zříceninu hranolové věže, která byla vybudována Benátčany.

Výborné podmínky pro jachting i odpočinek

Pokud jste nalezli zalíbení v jachtingu, jistě vás možnosti Iloviku velmi příjemně překvapí. Kotvení je zde možné v místním přístavu, který je chráněn proti vlnám a větrům. Spousta turistů a jachtařů zde přijíždí kvůli místní panensky čisté a téměř nedotčené přírodě. Nejkrásnější pláží ostrova je pláž Paržine, která je situována na jihovýchodě Iloviku. Kromě této pláže zde naleznete několik menších (betonových, kamenitých, oblázkových) pláží, na kterých vás nebude nic a nikdo rušit.

Možnosti ubytování na Iloviku

Pokud si chcete plnými doušky vychutnávat klidnou a ničím nerušenou dovolenou, informujte se o apartmánech, které zde v hojném počtu najdete. Řada českých cestovních kanceláří zařadila ostrov Ilovik do svých katalogů. Pokud se na ostrov tedy nechcete vydat na „vlastní pěst“, můžete využít této možnosti. Vedle však nešlápnete ani, pokud na ostrov přijedete s cílem sehnat ubytování v soukromí. Tuto možnost vám místní velmi rádi nabídnou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *