Ostrov Zverinac – Severní Dalmácie

zverinacOstrůvek Zverinac je ideálním místem pro strávení naprosto poklidné dovolené, ať už se tam vypravíte s rodinou, ve dvou nebo sami. Hlavní předností tohoto ostrova, který na mapě najdete mezi ostrovy Dugi Otok a Veli Tun, je relativní osamělost, nádherná krajina a neporušená příroda.

Život na ostrově Zverinac

Život na 6 km dlouhém a asi kilometr širokém ostrůvku pokojně plyne. Většina ostrova je pokryta nízkým makchiovým porostem. Žije tu všehovšudy 59 stálých obyvatel, kteří se zabývají rybolovem a zemědělstvím, pěstuje se tu tradičně vinná réva, olivovníky a ovoce. O své výpěstky a kulinářské výrobky z nich stvořené se s vámi místní rádi podělí. Turistický ruch je na ostrově teprve v plenkách, proto sem mnoho návštěvníků nezavítá a svou pověst jako turistická lokalita si Zverinac teprve buduje.

Aktivity na ostrově

Načerpáte zde síly při koupání, procházkách nebo cykloturistice, která je tu velice oblíbená, cyklistickými stezkami je protkán celý ostrov, můžete se vydat po pobřeží nebo strávit celé hodiny projížďkou ve stínu borovic. Také si můžete vypůjčit plavidlo a prozkoumat pobřeží na vlastní pěst, nevynechejte přitom zátoku Poripišće, kde byly objeveny artefakty z dob římského osídlení ostrova. Mimoto příliš historických památek na ostrově nenajdete, přestože první zmínky o něm pochází už z roku 1421, tehdy byl ještě znám jako Suiran, jen v obci Zverinac, která je správním střediskem ostrova, si můžeete prohlédnout dochovaný barokní dům rodiny Fanfonga z roku 1746. Až vás samota a opuštěnost na ostrůvku Zverinac omrzí, můžete se díky pravidelnému lodnímu spojení s pevninou kdykoliv navrátit do civilizace. Lodní linky jezdí v současnosti v sezóně 2 – 3x denně a v nejbližší době budou zahájeny práce na vybudování nového trajektového přístaviště.

Výletní cíl – Národní park Kornati

Bylo by hříchem nenavštívit při pobytu na ostrově Zverinac blízký národní park Kornati. Jedná se o celodenní výlet lodí, ale zážitky, které si odtud odnesete, vám rozhodně nedovolí litovat! Civilizací nedotčená příroda, typický krasový terén, výjimečné přírodní útvary tvořené vápencovými skalisky, řada vzácných zástupců ostrovní flóry a fauny. Cestou se nezapomeňte zastavit také v přístavu Veli Rat a prohlédnout si místní maják, který je dominantou i chloubou stejnojmenného ostrova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *