3 tipy, jak se neztratit na ostrově Pag

3 tipy, jak se neztratit na ostrově PagAčkoli se může na první pohled zdát, že velikán Pag náleží k severo-dalmatským ostrovům, opak je pravdou. Nejen svým umístěním, ale zejména pak rozlohou se jedná o ostrov, jenž oficiálně náleží do kvarnerského pásu. Rozloha ostrova činí 285 kilometrů čtverečných, přičemž tato hodnota řadí Pag k pěti největším chorvatským velikánům. Na ostrově žije zhruba 8000 obyvatel, přičemž se tento počet během hlavní turistické sezóny značně zmnohonásobí. Ostrov je velmi členitý a ztratit se na něm není ani trochu složité. V případě, že nepřijedete na ostrov s organizovaným zájezdem, máme pro vás 3 tipy, jak se na Pagu zorientovat a zároveň se zde neztratit.

Tip č. 1 – mapa jako nezbytnost

Pokud na Pag míříte vlastním vozem (a prostřednictvím trajektu – samozřejmě), pak se nezapomeňte vybavit detailní mapou. Právě klasická papírová mapa ostrova Pag vám může na cestách mnohokrát pomoci. Upřednostníte ji zejména v případech, kdy selže kvalita signálu u GPS navigací či telefonů nebo jejich baterie, jež se vždy vybije v tu nejméně vhodnou chvíli.

Tip č. 2 – pomoci může i GPS navigace

Drtivá většina řidičů se na cesty po chorvatských ostrovech vydává ve společnosti GPS navigací nebo svých chytrých mobilních telefonů. Jak již bylo zmíněno výše, GPS a mobily často svou službu vypoví v tu nejméně vhodnou chvíli. Nutno říci, že ani jejich nastavení či poslední provedená aktualizace nemusí zaznamenat každou odbočku či cestičku, která vás dovede k vysněnému letovisku nebo konkrétní ubytovací kapacitě. Pokud vás tedy zklame technika, budete litovat toho, že u sebe nemáte klasickou papírovou mapu, jíž mnoho z nás považuje za zbytečný přežitek moderní doby.

Tip č. 3 – zeptejte se místních

Když už bude opravdu nejhůř, nezbyde vám nic jiného, než požádat o pomoc místní obyvatele. Jazykových bariér se v Chorvatsku obávat nemusíte. Jelikož patří chorvatština do skupiny slovanských jazyků, mnohá slovíčka jsou velmi podobná těm našim. Chorvaté jsou také velmi vstřícní a příjemní, nedivte se tedy, pokud vás u sebe ubytují, poradí vám nejkratší cestu do cílové destinace a ještě vás vybaví lahvinkou vlastního vína nebo domácí Rakije.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *