Kde strávit dovolenou na ostrově Hvar?

hvarDoporučil vám někdo dovolenou na ostrově Hvar a ve vás to vyvolalo dojem, že musíte jet na přesně totéž místo, kde byli vaši známí? Omyl. Hvar patří k největším chorvatským ostrovům a možností, kde a jak zde strávit svou dovolenou, nabízí nepočítaně.

Kudy na Hvar

Na ostrov vás i s vaším autem přepraví trajekt. Hvar má dva hlavní přístavy, a to Stari Grad, kam jezdí pravidelné trajektové linky ze Splitu, a Sučuraj, kde přistává trajekt z Drveniku. Plavební řády i ceny za přepravu si snadno vyhledáte na internetu a rozhodně se nemusíte bát, že by vás zruinovaly.

Letovisko Stari Grad

Přijedete-li ze Splitu, přistanete v největším ostrovním zálivu na severozápadní straně ostrova a přivítá vás jedno z nejznámějších míst – letovisko Stari Grad. Hvar se pyšní jeho starobylými památkami jako tím nejcennějším, co z historického hlediska může nabídnout. Stari Grad je také střediskem hvarského vinařství, nabízí skvělé možnosti koupání v klidných vodách, neboť záliv je chráněn poloostrovem Kabal, a pro večerní čas možnost procházek po upravené promenádě s lavičkami, která se táhne podél celého Starigradského zálivu. Ubytování zde nabízí např. hotel Arkada. Hvar se vám tu předvede v celé své podstatě – hotel leží přímo u moře, ale do centra městečka je to přitom jen 800 m.

Letovisko Jelsa

Preferujete méně známá místa? Vydejte se dále po silnici na sever ostrova do osady Jelsa. Hvar – hlavní město ostrova – je odtud vzdálen 28 km. Dříve plně zemědělská obec soustřeďující se na pěstování vína a oliv je dnes poměrně rušným letoviskem, kde se cestovní ruch stal hlavním zdrojem příjmů místních. Můžete zvolit ubytování v hotelech, kempech nebo soukromých apartmánech.

Letovisko Ivan Dolac

Veškerý cestovní ruch se však nesoustředí jen do severní části ostrova. Na jeho jižním pobřeží je ideálním místem pro dovolenou např. tiché a klidné letovisko Ivan Dolac. Hvar je pověstný svým vínem a tady vyrábějí přímo špičkové – rubínově červené z odrůdy plavac mali. Už jen proto stojí za to přijet, ochutnat a zamilovat si to tu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *