Ostrov Lopud – velikán Elafitských ostrovů

lopudSlyšíte o Elafitských ostrovech prvně? Není se čemu divit. Nejde totiž o pojem často omílaný. Ve skutečnosti náleží do Elafitských ostrovů několik menších ostrůvků a malinkatých ostrůvečků Jižní Dalmácie. Konkrétně se jedná o ostrovy Lopud, Šipan, Koločep, Jakljan, Ruda, Daksa, Lokrum, Olipa, Tajan, Crkvine a Sveti Andrija. A právě o ostrově Lopud bude pojednávat tento článek.

Slunečný ostrov s křišťálově čistým mořem

Lopud je druhým největším ostrovem výše zmiňované skupiny Elifatů. Jeho rozloha činí 4,6 kilometrů čtverečných. Nejbližším sousedem ostrova je chorvatský Dubrovník, který je vzdálen necelých sedm námořních mil. Na ostrově bydlí pouze 350 obyvatel. Klid a všudypřítomné soukromí je zde tedy zajištěno. Ostrov Lopud od pevniny odděluje Koločepský průliv. Dále jej omývá Koločepská a Šipanská úžina a Lopudský záliv. Nejvyšší bod ostrova dosahuje výšky 216 metrů.

Chorvatsko Lopud – základní informace:

  • Druhý největší ostrov Elafitských ostrovů
  • Ostrov Jižní Dalmácie
  • Příznivé a stabilní klima
  • Vysoký počet slunečních hodin ročně
  • Ostrov s vlastním zdrojem pitné vody – není zásobován z pevniny
  • Rozloha ostrova činí 4,6 kilometrů
  • Na ostrově žije pouze 350 stálých obyvatel
  • Nejvyšší bod ostrova dosahuje výšky 216 metrů
  • Na ostrově je spousta zřícenin středověkých kostelíků

Zemětřesení v roce 1667

Jedno z historicky největších zemětřesení, které téměř zlikvidovalo chorvatský Dubrovník, Lopud málem srovnalo se zemí. Bohužel i přes snahu místních obyvatel se ostrov (na rozdíl od Dubrovniku) nedokázal z otřesného zážitku nikdy úplně vzpamatovat. Památky na rok 1667 zde proto přetrvávají až do dnešních dnů.

Tragédie v zátoce Šunj

lopud2Lopud patřil – zejména začátkem 20. století – k turisticky oblíbeným destinacím. Jeho kouzlo objevili také obyvatelé tehdejšího Československa, mezi které patřil i český básník a spisovatel Viktor Dyk. Ten se bohužel v důsledku selhání srdce utopil v zátoce Šunj, která patří k nejkrásnějším místům ostrova. Při svých toulkách zde proto můžete narazit na jeho pomník, který by měl být v nejbližší době restaurován.

Ostrov Lopud – pláž Šunj a ubytování

Nejvíce ubytovacích kapacit je právě u výše zmíněné zátoky Šunj, na které se nachází malebná písčitá pláž, jejíž délka dosahuje téměř jednoho kilometru. Překvapit vás zde může poměrně mělké moře, které je však velmi vhodné pro rodiny s malými dětmi. Na pláži se můžete věnovat volejbalu, tenisu a navštívit je možno také některou ze dvou restaurací, které se zde nachází. Za poplatek si můžete na pláži pronajmout lehátka a slunečníky. K nejvyhlášenějším hotelům ostrova patří bezpochyby Vila Villina a Hotel Glavović. Spousta hotelů a apartmánů prochází v současné době důslednou rekonstrukcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *