Středodalmatský ostrov Čiovo

ciovoTento ostrov o rozloze 28,8 km2 se nachází ve Střední Dalmácii nedaleko oblíbeného turistického letoviska Trogir, se kterým je spojen zvedacím mostem.  Pod mostem vede Trogirski kanal a ze západní strany ostrov omývá Kaštelský záliv.  Nejvyšší vrchol ostrova nese název Rudine a může se pochlubit výškou 218 metrů. Stejně jako například chorvatský ostrov Vir, ani Čiovo nemá žádné vodní toky a proto je zásobován vodou z pevniny. Raritou je však tzv. brakická voda, kterou lze charakterizovat jako vodu „polosladkou“ nebo „poloslanou“.

Pitná ovšem rozhodně není. Obsah soli v brakické vodě činí v průměru 0,5 – 30 gramů na litr. Ostrov Čiovo pokrývá typické středomořské rostlinstvo – borovicové háje, macchie, cypřiše apod. Na ostrově žije přibližně 6000 stálých obyvatel a jejich počet stále narůstá. V posledních letech se zde rozmohl trend „víkendového bydlení“ – domků, ve kterých relaxují a čerpají nové síly chorvatští obyvatelé vnitrozemí nebo jiných chorvatských destinací.

Chorvatsko – Čiovo základní informace:

  • Ostrov ve Střední Dalmácii
  • Rozloha ostrova činí 28,8 km2
  • Nejvyšší vrchol ostrova Rudine (218 metrů)
  • Místo s výskytem brakické vody
  • Ostrov nemá vlastní sladkovodní toky
  • Umělé zásobování pitnou vodou z pevniny
  • Na ostrově převažují borovicové a cypřišové háje
  • Žije zde přibližně 6000 obyvatel
  • Významné historické a kulturní památky
  • Turisticky oblíbené destinace Slatine, Arbanija, Žedno
  • Zvedací most (Trogir – Čiovo)

Ostrov Čiovo – Chorvatsko s historickou tváří

ciovo2

Ostrov se může pochlubit řadou historických památek, z nichž většina se dochovala do dnešních dnů. Již ve středověku pokrývala povrch ostrova řada vesniček a osad. Zajímavostí byly tzv. leproserie, které sloužily k oddělení osob nemocných leprou od ostatních obyvatel ostrova. Pokud patříte k milovníkům historických, kulturních a přírodních památek, jistě vás jejich hojnost na Čiovu příjemně překvapí. Navštívit můžete třeba starobylý kostelík svatého Maura, který se nachází v obci Žedno. Za zmínku zajisté stojí také jedna z nejvýznamnějších památek – gotický dominikánský klášter sv. Kříže, jehož útroby zdobí honosná křížová chodba. Klášterů a kostelů je na ostrově celá spousta, stejně jako budov, které byly pro tato místa typické.

Jaké ubytování Čiovo nabízí?

Z hotelů, které si turisté v sekcích diskuse Čiovo chválí, můžeme jmenovat třeba hotel rodinného typu Sikaa, jehož vzhled vás upoutá hned na první pohled. Ubytovací kapacity se totiž nacházejí v historicky zajímavé budově, která je zapsána v seznamu světového dědictví UNESCO. Od historického centra Trogiru je tento hotel vzdálen přibližně 150 metrů a nabízí krásné výhledy na moře.

Čiovo – ubytování jinde, než v hotelech

Kromě hotelů nabízí Čiovo také spoustu jiných ubytovacích kapacit. Zaujmout by vás mohly třeba apartmány Čiovo, z nichž se největšímu obdivu těší apartmán Bellevue Trogir, který se může pochlubit blízkostí moře, bezplatným Wi-Fi připojením a chutnými kontinentálními snídaněmi. Turisté, kteří již byli na ostrově Čiovo, zaujal penzion Růža, který lze charakterizovat jako rodinný penzion nabízející pouze dva dvoulůžkové pokoje s možností jedné přistýlky. Penzion je umístěn přímo na štěrkopískové pláži nedaleko Trogiru. V penzionu je možno zajistit polopenzi za příplatek.

Čiovo Slatine – ráj kempařů

Pokud dáváte přednost dobrodružnému cestování, jistě vás budou zajímat informace o kempech, ve kterých se můžete na ostrově Ciovo ubytovat. Jako první musíme zmínit kemp Rožac, který se nachází ve vesničce Okrug Gornji nedaleko oblíbené destinace Slatine a nabízí ubytovací kapacitu pro 550 osob. Přijet tu můžete s vlastním stanem, případně karavanem nebo si zde můžete pronajmout bungalovy, které jsou v kempu zastoupeny číslem 20. Kemp Rožac je vybaven sprchami s teplou vodou, toaletami, pračkou a naleznete zde i spoustu atrakcí pro děti. Další z kempů na ostrově Čiovo nese název Labaduša a jeho kapacita čítá 400 osob. I zde si můžete v případě potřeby pronajmout bungalov. Kemp je vybaven sprchami, toaletami, pračkou i teplou vodou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *