Ostrov Svetac – Střední Dalmácie

svetacVe střední Dalmácii narazíte na otevřeném moři na malinký ostrůvek Svetac. Ač však malý rozlohou – nikoli významem.

Historie

Svetac bohatou historii, která sahá až do dob antického Říma. Staří Římané jej prý využívali jako místo vyhnanství pro význačné osoby, které zasloužily zvláště tvrdě potrestat. Traduje se, že zde byla po určitou dobu vězněna i zajatá ilyrská královna Teuta. Při archeologických výzkumech byly na ostrůvku objeveny pozůstatky nejen antického, ale i prehistorického osídlení, a také ruiny byzantské pevnosti. Později se na ostrově usídlili benediktýnští mniši.

Základní informace o ostrově Svetac:

  • 25 km západně od ostrova Vis
  • Rozloha ostrova 4,6 km2
  • Ostrov Střední Dalmácie
  • Pouze pár stálých obyvatel
  • Nejvyšší vrch Kraljičino ( 311 m.n.m.)
  • Ostrov pokrytý macchií
  • K ostrovu se váže spousta legend
  • Klidná a romantická atmosféra
  • Krásná téměř nedotčená příroda

 Současné osídlení

V současnosti je ostrov obydlen jen několika málo stálými obyvateli, kteří se živí především rybolovem a pěstováním vinné révy. Soustřeďují se ponejvíce v jediné místní osadě na jihovýchodním pobřeží v zátoce Slatina Sveti Andrija. Někdy se podle této osady říká také celému ostrovu. Nenajdete zde žádné turistické středisko ani hotel a rozhodnete-li se strávit svou dovolenou právě na tomto malebném kousku Chorvatska odtrženém od pevniny, musíte si domluvit s někým z místních ubytování v soukromí.

Příroda na ostrově

Povrch ostrova je zvlněný, z velké části pokrytý porostem macchií a halepskými borovicemi, břehy jsou povětšinou skalnaté, kamenité a příkře spadající do moře. Poněkud přívětivější je jižní a jihovýchodní pobřeží ostrova, kde klesá do moře více pozvolna. Nejvyšším bodem na ostrově je vršek Kraljičino, který se „vypíná do závratné výše“ 311m n.m. Narazíte zde jen na několik málo spíše menších pláží, které jsou ukryté v zátokách, nejkrásnější a největší oblázkovou pláž najdete v zátoce Zaruška.

Koupání a moře

Moře okolo Svetacu je pověstné nejen bohatstvím ryb, ale zejména výskytem tuleně středomořského, o kterém se již předpokládalo, že se v Jadranu už vůbec nevyskytuje. Pár posledních jedinců svého druhu se však doposud na Svetacu i sousedních ostrovech docela pravidelně objevuje, za což vděčí tato oblast jednak své izolovanosti, jednak i málo rozvinutému turistickému ruchu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *