Ostrov Kornat – Severní Dalmácie

kornati149 vápencových a křídových ostrovů, ostrůvků a útesů v jižní části Severodalmatských ostrovů bez pramenů a vodních toků a s řídkou vegetací na ploše 320 m2 – to je souostroví Kornati, nejhustší souostroví Jadranu, kterému dal jméno ostrov Kornat, největší z ostrovů tohoto souostroví.

Základní informace o ostrově Kornati:

  • Souostroví v Severní Dalmácii
  • Rozloha 320 m2
  • Největší ostrov Kornat
  • Nedostatek pitné vody
  • Vyhlášený národní park Kornati
  • Řada významných historických památek
  • Výborné podmínky pro potápění a jachting
  • Vyhlášený Hotel Kornati

Život na Kornati

Přestože na některých ostrovech naleznete pozůstatky původního římského osídlení, např. mezi ostrovy Dugi otok a Katina jsou ve vodě dobře viditelné trosky, poslední stálé rybářské osady odtud zmizely již v 18. století. Stálému osídlení brání absolutní nedostatek pitné vody, najdete tu však osady, které místní využívají při sklizňové sezóně. Majitelé zdejší půdy tu na svých nevelkých políčkách pěstují převážně vinnou révu, olivy, fíky a někdy i zeleninu. Tam, kde podmínky podobnému využití půdy nepřejí, bývají pozemky využity jako pastviny pro ovce, které zde často bez dozoru zůstávají celé léto. Šťastnější majitelé usedlostí v některé ze sezónních osad ve většině případů pronajímají své domy turistům. Existuje zde nemálo upravených původních stavení, která jsou využívána jako pohostinská zařízení či domky pro pobyt sportovních rybářů a potápěčů. Kornati  jsou totiž jednou z nejbohatších rybářských oblastí. Místní vody jsou proslulým lovištěm ryb, hlavonožců i dalších mořských živočichů. Proto jsou některé stavby přímo určeny jako zázemí pro pořádání pikniků, na kterých se podávají místní rybí speciality.

Národní park Kornati

Téměř celá oblast Kornatských ostrovů byla v roce 1980 vyhlášena NP Kornati, a to  zejména právě z důvodu rozmanitosti mořského života, ale také pro svou geomorfologii a další přírodní divy. Národní park Kornati má nejen vědecký, kulturní a vzdělávací účel, plní také významnou funkci rekreační. Jeho správa sídlí v Murteru – na stejnojmenném ostrově a dohlíží na dodržování pravidel národního parku. Turistika i rekreace jsou zde omezeny, každý návštěvník musí zaplatit vstupné a při prohlídkách či ubytování se stanovenými pravidly striktně řídit.

kornati2Možnost sportovního vyžití

Kromě sportovních rybářů Kornati přitahují i vyznavače všech dalších vodních sportů. U ostrova Rašip, na jehož vnější straně spadají skály až do hloubky 65 m, se např. nachází vyhlášená potápěčská lokalita, proslulá průzračně čistou vodou a pestrostí barev. Uvidíte korály, podmořské houby, hejna různých druhů ryb. Ti, kdo měli štěstí, udávají zde viditelnost pod mořskou hladinou až 40 m! Lokalita je přitom vhodná nejen pro pokročilé potápěče, ale i pro naprosté začátečníky. Povolení k potápění lze zakoupit od ostrahy NP Kornati spolu se vstupenkou do parku. Kornat je také vyhlášeným letoviskem pro jachtaře, kteří zde nacházejí ideální větrné i vodní podmínky. Jejich vysoký zájem o plavbu a kotviště v těchto vodách se již začíná pro Kornaty stávat závažným problémem.

Specialita Kornati – robinzonské pobyty

Toužíte-li po absolutním a nerušeném odpočinku, nabízejí Kornati něco speciálního: novodobé robinzonské pobyty ve starých zrekonstruovaných rybářských a pasteveckých domcích, kde vás nebude nikdo rušit, budete sami, jen moře a vy. Pro tento druh dovolené se zpravidla rozhodují sportovní nadšenci, fandové potápění či rybolovu, nikde však není psáno, že se zde nemůžete věnovat jen odpočinku, koupání či jakýmkoli vlastním zálibám, pokud přitom budete dodržovat pravidla Národního parku.

Hotel Kornati

V Kornati je k dispozici několik sezónních hotelů, ideálním výchozím místem pro výlet do NP Kornati je rekonstruovaný hotel Kornati, který leží na pobřeží uprostřed živého turistického centra Biograd na Moru. Naleznete zde možnost ubytování ve dvoulůžkových pokojích s výhledem na moře nebo do přilehlého parku, na pláž je to z hotelu pouhých 150 m, poblíž je i venkovní bazén s mořskou vodou. Na pokojích je k dispozici klimatizace, minibar, satelitní TV, fén i připojení na internet. Hotel Kornati nabízí také další možnosti, hosté mohou využít tenisové kurty, potápěčské centrum, finskou nebo infračervenou saunu, fitness nebo si zahrát stolní tenis.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *