Ostrov Biševo – Střední Dalmácie

bisevoDaleko, daleko od chorvatských břehů na otevřeném moři leží kopcovitý ostrůvek Biševo. Hledáte-li klid, samotu či dokonce naprostou izolaci – vydejte se na dovolenou právě sem.

Podmínky na ostrově

Nejvyšším bodem ostrova je vrchol Straženica vysoký 246 m. n. m., mezi kopci se ve středu ostrova nachází úrodná půda, na které místní pěstují vinnou révu a olivy. Ostrov Biševo má pouhých 14 stálých obyvatel, kteří se živí jako rybáři a zemědělci, ale pobřeží je lemováno letními sídly, která v sezóně navštěvují jejich majitelé z pevniny, nebo je pronajímají turistům.

Základní informace o ostrově Biševo:

  • Ostrov ve Střední Dalmácii
  • Rozloha ostrova 5,92 km2
  • Nejvyšší vrchol ostrova Straženica (246 m. n. m.)
  • 14 stálých obyvatel
  • Klidná lokalita s romantickou atmosférou
  • Bohatá historie ostrova
  • Zajímavé kulturní a historické památky
  • Vyhlášená modrá Jeskyně
  • Omezené možnosti ubytování

Něco málo z historie

Prvními obyvateli, kteří se tu údajně v novodobé historii usadili, byli prý benediktýnští mniši v 9. stol. n.l. Na troskách byzantské pevnosti vybudovali klášter sv. Silvestra, po několika stoletích však ostrov opustili, protože byl neustále ohrožen nájezdy pirátů z volného moře. U zříceniny kláštera se dodnes zachoval kostelík zasvěcený témuž patronovi.

Modrá jeskyně

modra jeskyneMožnosti ubytování nabízí ostrov Biševo jen velmi omezené, ale výlet na Biševo si v žádném případě nenechte ujít, naskytne-li se vám možnost. Největším lákadlem pro turisty jsou místní jeskyně, kterých je – stejně jako stálých obyvatel ostrova – 14. Nejznámější z nich je Modrá jeskyně, kterou musí spatřit každý, kdo se na výlet na Biševo vypraví. Máte-li na výběr, navštivte ji mezi desátou a dvanáctou hodinou, kdy je fyzikální úkaz, který dalo jeskyni jméno, nejvýraznější. Díky lomu světla, které proniká do jeskyně skalním otvorem v moři, se celý vnitřní prostor jeskyně zdá být modrý – od modrošedé až po stříbřitou. Jeskyně je 31 m dlouhá a 18 m široká a vstupuje se do ní z moře nízkou a úzkou skalní bránou. Vzhledem k velikosti vstupního otvoru se doporučuje návštěva pouze při klidném moři! Výlet na Biševo vám za přijatelnou cenu zprostředkuje mnoho místních cestovních kanceláří, ať již na ostrově Hvar, Brač, ve Splitu nebo na Makarské riviéře. Vstupy do jeskyní bývají již v ceně a za mírný příplatek si lze přiobjednat např. také potápění v Modré jeskyni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *