Ostrov Rava – Severní Dalmácie

ravaRava patří ke skupině Severodalmatských ostrovů, jejími blízkými sousedy jsou např. ostrov Dugi Otok a . Návštěvníky tento malý ostrůvek s rozlohou 3,6 km čtverečních láká svými přírodními krásami, tichými písečnými plážemi a čistou vodou. Její malebné zátoky jsou ideálním místem pro koupání i potápění, chcete-li se pokochat pestrobarevným podmořským světem Jadranu.

Z místopisu ostrova

Na ostrově trvale žije jen asi 200 stálých obyvatel, kteří vycházejí turistům všemožně vstříc. Mimo rybaření je turistický ruch a pěstování oliv a vinné révy jejich jediným zdrojem příjmů. Ubytování zde lze nalézt v několika soukromých rekreačních domech a apartmánech, a to buďto v obci Vela Rava ve vnitrozemí nebo Mala Rava na severozápadním pobřeží ostrova. Centrem a hlavním místem na ostrově je odjakživa stará rybářská vesnice Selo, která je součástí Vela Rava a nachází se na kopci nad zátokou Marnjica. Stojí tu staré kamenné domy, škola i kostel. Setkáte se tu se všemi charakteristickými znaky starodalmatského města.

Domy nesou jména rodin, které je obývaly, konečně i celý ostrov odvozuje své jméno od staré šlechtické rodiny Raua, která zde měla svá sídla, centrem městečka je kruhové náměstí s pravidelným kruhem uprostřed, který je příhodně nazván Centrum světa a váže se k němu mnoho legend.  Zátoka Marnjica je oblíbená mezi jachtaři, nalézá se zde hlavní přístav ostrova s mnoha moly. Na nábřeží najdete obchod, poštu i restauraci.  Mala Rava je umístěna nad zátokou Lokvina, prohlédnout si zde můžete kapličku zasvěcenou sv. Petru a památník obětem 2. světové války.

Romantika i robinzonády

Hledáte ideální místo pro romantickou dovolenou? Tady je atmosféra prosycena vůněmi středomořských bylin a zpěvem cvrčků. Mírně zvlněný povrch ostrova, jehož nejvyšší vrchol dosahuje výšky 98 m n.m., pokrývají borové lesy, olivové háje a vinice. Toto všechno spolu se starobylým rázem místní architektury přímo vybízí k romantickým procházkám ruku v ruce při měsíčku. Rava je jedním z ostrovů, které také nabízejí zážitkový program pro moderní Robinsony. Robinzonáda „Na Samotě“ se nachází na klidném místě zcela osamocena v překrásné zátoce Golubovac. V jejím okolí se nachází několik různých pláží od oblázkových po stěny a využít můžete i soukromé molo. Na přístavním molu jsou vybudovány schůdky do moře a můžete se zde také koupat. Místy je mořské dno pokryto pískem. Robinsonáda na Samotě je určena pro 5 osob a je velmi dobře vybavena, parkování je zajištěno na ostrově Dugi Otok, odkud vás převeze domácí loďkou přímo do zátoky. Ale pozor, není zde povolen pobyt domácích mazlíčků!

Výlety do okolí

Na ostrov Rava vás přepraví trajekt z pevninského Zadaru, ale Rava patří k těm ostrovům, kde je zakázán automobilový provoz, proto se jako místo k trávení dovolené hodí zejména pro ty, kdo hledají ticho a klid. Zatoužíte-li přece jen po troše vzrušení, je Rava ideálním výchozím bodem pro výlety nejen do Zadaru, ale i na sousední ostrov Iž, se kterými tu existuje pravidelné lodní spojení. Oblíbeným výletním cílem bývá rovněž Národní park Kornati. Turisté také často navštěvují sousední Dugi Otok, a to zejména zájemci o potápění, protože místní potápěčská škola umožňuje tento zážitek i zájemcům zcela bez předchozích zkušeností. Mimoto je zde možno navštívit přírodní park se solným jezerem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *