Ostrov Ugljan – Severní Dalmácie

ugljanZajímavým místem pro vaši letošní dovolenou by se mohl stát ostrov Ugljan. Mapa vám ukáže, že se nachází přímo naproti známého letoviska Zadar. Leží v tak těsné blízkosti pevniny a města, že bývá v současné době pokládán dokonce za jeho předměstí. Ugljan je jeden z nejhustěji osídlených Severodalmatských ostrovů, žije zde přes sedm a půl tisíce obyvatel, a patří i k těm s poměrně velkou rozlohou, a to přes 50 km čtverečních. Má protáhlý tvar orientovaný rovnoběžně s nedalekým pobřežím Zadarské riviéry.

Přírodní a životní podmínky na Ugljanu

Ostrov Ugljan mapa pokládá za vstupní bránu do národního parku Kornati. Vzhledem k jeho rozloze zde existují i různorodé přírodní podmínky. Vnitrozemí ostrova je hornaté, severozápadní pobřeží je členěno na mnoho zálivů a pláží, oproti tomu jihozápadní je tvořeno rozeklanými útesy, východní část je nižší a členitější a pozvolna se svažuje do moře. Zde také najdete všechna sídla na ostrově. Západní část ostrova je obtížně přístupná a pustá. Původní mělčina mezi Ugljanem a sousedním Pašmanem byla koncem 19. století prokopána v úzký průplav a ostrovy spojeny mostem. Průplav i most byly znovu upraveny v 70. letech 20. století a v současnosti se pracuje na dalších úpravách, které si vyžádala stále houstnoucí lodní doprava.

Ostrov Ugljan je tradičně zemědělský. Na dolomitovém podloží se tu pěstují hlavně olivovníky, kterých zde najdete na 100 tisíc, dále pak fíky a vinná réva. I přes to většinu plochy ostrova stále zabírají makchie a borovicové lesy, a tak je Ugljan zeleným drahokamem uprostřed mořských vln. Mimo zemědělství je samozřejmě důležitým zdrojem obživy místních i rybolov. Leží zde jedno z nejdůležitějších center rybolovu na celém Jadranu – obec Kali. A jako všude i zde je významným zdrojem příjmů vzrůstající turistický ruch.

Co zůstalo z historie

Oproti svým sousedům je Ugljan veliký, proto zde najdeme hned několik měst. Jsou to Ugljan, Lukoran, Sutomišćica, Poljana, Preko, Kali a Kukljica. Přibližně nad středem ostrova nad obcí Preko se k nebi vypíná Benátčany postavená pevnost svatého Michala ze 13. století. Ve své době sloužila ke střežení Benátčany ovládaného jadranského pobřeží. Dnes turisté oceňují zejména krásný výhled na moře i pobřeží, který svým návštěvníkům poskytuje. Oblíbené jsou také místní poutě a slavnosti pořádané při nejrůznějších tradičních příležitostech. Zdejší zvláštností je rovněž dialekt místních, který je velice těžko srozumitelný i pro ostatní obyvatele Chorvatska.

ugljan2Rekreace na Ugljanu

V zátokách a na upravených koupalištích jsou zde velice dobré podmínky pro koupání, a to zejména ve východní části ostrova. Avšak krásná místa ke koupání se najdou i na západním pobřeží, kde jsou sice pláže obtížněji přístupné, zato však skýtají více soukromí. Toto pobřeží pak mají v oblibě zejména sportovní potápěči a rybáři, neboť zde existuje velice rozmanitý podmořský život. Podmořský rybolov, skvělé koupání, jachting, windsurfing, obchůdky, restaurace, kavárny, úžasná místní kuchyně a nepřekonatelné víno – to všechno najdete na ostrově Ugljan. Chorvatsko se zde předvádí v celé své rozmanitosti a nádheře.

Možnosti ubytování

Na ostrově funguje několik menších hotelů, najdete zde apartmány i bungalovy, snad všichni místní nabízejí soukromé ubytování. I při výběru levnějšího typu ubytování už dnes bývají samozřejmostí lednička, sprcha, WC, satelitní televize. Ve většině případů však počítejte s příplatkem za klimatizaci. Ugljan skutečně není místem, kde by si někdo nevybral podle svého vkusu i finančních možností. Navíc vzhledem k narůstajícímu počtu turistů, kteří v posledních letech projevují zájem o Ugljan, ubytování bude přibývat. Již nyní na ostrově dochází k rozsáhlé výstavbě nových obytných domů i rodinných penzionů, aby mohla být uspokojena zvyšující se poptávka po ubytování. Ugljan chce zkrátka všem vyjít vstříc.

Lodní spojení

Ostrov má velice dobré lodní spojení s pevninou. V podstatě v hodinových intervalech přijíždí, a to denně, na Ugljan trajekt ze Zadaru, který přistává v městečku Preko.  Neslouží jen k dopravě turistů, ale také jako spoj, kterým se někteří z místních obyvatel dopravují na pevninu za prací. Další trajekt pak vyjíždí ze sousedního Pašmanu z obce Tkon, tím se lze dopravit do Biogradu na Moru, který leží na pevnině jižně od Zadaru. Budete-li se chtít dopravit na Ugljan, ceny pro letošní sezónu jsou pro dospělé 18 Kn za osobu, pro děti od 3 do 12 let 9 Kn, děti do 3 let cestují zdarma. Za dopravu osobního automobilu do výšky dvou metrů, délky do pěti metrů a s maximálně devíti sedadly zaplatíte 103 Kn, za větší osobní automobil 160 Kn za jednu cestu.

Na rozdíl od mnoha jiných ostrovů v Jaderském moři je na Ugljanu automobilový provoz nejen povolen, ale je zde i víceméně nově vybudovaná perfektní asfaltová silnice, která spojuje města na východě se všemi ostatními oblastmi ostrova.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *