Ostrov Kaprije – Severní Dalmácie

kaprijeUž jste někdy zjišťovali, kolik měří jedna námořní míle, Vynásobíte-li tento údaj devíti, dostanete vzdálenost, ve které se od města Šibeniku nachází nevelký ostrov Kaprije. (Pokud se vám to nechce zjišťovat, výsledek je cca 15 km.)

Ostrovní flóra

Ostrov Kaprije je součástí Severodalmatských ostrovů a své jméno odvozuje od rostliny kapary trnité, jejíž porosty jsou značně rozšířené nejen na tomto ostrově, ale v celé oblasti. Rostlina není náročná a setkáte se s ní v celé Dalmácii. Drobná zelená poupata tohoto zástupce středomořské flóry jsou ve speciálním solném nálevu s vinným octem vyhledávanou pochoutkou. Nevyhledávají je však pouze gurmáni, kapary jsou dobré také jako přírodní lék proti kašli, mají celkově příznivý vliv na imunitní systém a působí močopudně, takže je lze považovat za čističe organismu. Mimo tento „plevel“ se na ostrově setkáte zejména s nízkým porostem keřů a zatravněnými plochami, malá část půdy ve středu mírně zvlněného ostrova je zemědělsky obdělávána – pěstují se tu olivovníky a vinná réva.

Obyvatelstvo

První osídlení ostrova se datuje do období tureckých vpádů na chorvatské území, tj. do 16. – 17. století, kdy se na ostrov uchýlili běženci z pevniny. V současnosti na celém ostrově žije jen hrstka obyvatel, celkový počet se pohybuje okolo 130 lidí. Téměř všichni jsou soustředěni v jediné osadě na jihozápadním pobřeží ostrova, která nese, poněkud bez fantazie, rovněž název Kaprije. Tady najdete všechno, bez čeho si už dnešní život neumíme představit – obchody, poštu, lékárnu i restauraci, kde si lze vybrat z mnoha dalmatských specialit a výborných domácích vín. V městečku si můžete prohlédnout také kostel svatého Petra, původně z 15. století, který si však již bohužel nezachoval svou původní podobu, byl přebudován a rozšířen v roce 1801.

Kromě zemědělství je hlavním zdrojem příjmů zdejšího obyvatelstva ještě stále rybolov a chov ovcí, stejně jako tomu bylo po všechny předchozí generace. Protože Chorvatsko ostrov Kaprije nepatří ke známým turistickým destinacím, nabídka ubytování je tu poněkud omezená. Přesto mnozí přijíždějí a rádi se vracejí, zejména jachtaři oceňují výhodnou polohu ostrova v blízkosti šibenické ostrovní skupiny i Kornatských ostrovů. V obci Kaprije je pro ně připraveno i příhodné kotviště v hluboké zátoce. Pro všechny návštěvníky je také zajištěno pravidelné lodní spojení s historickým městem Šibenik. Ostrov Kaprije také skýtá v dnešní přetechnizované době velice ceněné komodity – klid, čisté ovzduší bez výfukových plynů, neboť automobilový provoz je zde zakázán a průzračně čistou mořskou vodu, kterou si můžete užít v mnoha zátokách členitého pobřeží. Také na protějším ostrůvku Kakan se nachází příjemný kemp s pěkně upraveným přírodním koupalištěm.

Možnosti ubytování

Při hledání ubytování Kaprije Chorvatsko se zaměřte na soukromé ubytovatele, kterých je i na tomto malém, sotva 9 km čtverečním velkém kousku Chorvatska, dostatek. Turistický ruch se i zde stává vyhledávaným a zdrojem příjmů, jehož význam se stále zvyšuje. na ostrově Kaprije sice není vybudována žádná „oficiální“ ubytovací kapacita, ale i zde přibývají oblíbené apartmány. Kaprije rozhodně nemíní zůstat pozadu za svými většími a známějšími sousedy.

Za mnohé jmenujme alespoň namátkou: Preferujete-li komfort a soukromí, jsou tady pro vás apartmány Val. Klimatizované pokoje, zastíněná terasa, vlastní kotviště, privátní pláž, kde se můžete po libosti koupat i opalovat. Majitelé jsou velice příjemní a ochotní a rádi pro vás zajistí plavbu na loďce či jiné nestandardní zážitky. Diskrétnost a klid – romantické ubytování pro dvojice, to je „výrobní značka“ apartmánů Rosa. Plně zařízené, klimatizované pokoje s výhledem na moře i do zahrady s bujnou vegetací, lehátka, slunečníky, gril a velice přátelský majitel, který své hosty pravidelně jednou za pobyt zve na oběd či večeři na své náklady. Zajišťuje pro ně také „dobrodružné“ ranní rybářské výpravy, kdy mohou pomáhat s vytahováním sítí.

Krása, klid a pohoda…

Kaprije není „jen“ ostrov, vesnice a přístav. Byla vyhlášena za třetí nejkrásnější místo celého regionu. Místní pobřeží nabízí skvělé možnosti ke koupání, okolní moře je bohaté na ryby, celé prostředí láká k odpočinku a relaxaci. Máte snad o své dovolené jinou představu?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *