Počasí na ostrově Pag – Severní Dalmácie

pagVyrážíte letos na dovolenou směr Chorvatsko ostrov Pag? Co vás bude určitě zajímat je počasí. Chorvatsko, Pag zejména, je charakterizován mírným středomořským podnebím s velkým počtem jasných slunečných dní.

Předpověď slunečno!

V naprosté většině dní v průběhu léta je předpověď počasí pro ostrov Pag totožná, slunečno, modré nebe bez oblaků. Pro dovolenou u moře jako stvořené! Deštivých dnů bývá maximálně pět v měsíci, takže je málo pravděpodobné, že by všechny připadly právě na vaši dovolenou.

Pro aktuální předpověď stačí v jakémkoliv internetovém vyhledávači zadat počasí Pag – a můžete odjíždět připraveni na všechno, s náhradním plánem na výlet v době, kdy počasí nebude slunění a koupání přát.

Dostupnost místa

Pag leží na rozhraní Severodalmatských a Kvarnerských ostrovů a svou polohou je ideálně dostupný. Dostanete se sem z pevniny autem po mostě na jižní straně ostrova po sjezdu u města Posedarje, zajímavější cesta na Pag je pak po moři. Trajekt na Pag, linka Prizna – Žigljan, provozuje společnost Jadrolinija, která vychází turistům vstříc velice hustým jízdním řádem – v průběhu letních měsíců v podstatě neexistuje – trajekt na Pag jezdí neustále.

Zajímavosti na ostrově

Ostrov Pag patří k místům, kudy kráčela historie. Naleznete zde pozůstatky osídlení z různých historických období, řadu klášterů a kostelů. K raritám patří kostel svatého Kříže ve městě Pag, ve kterém mniši po dlouhá léta uchovávali nejvzácnější relikvii města Pag – svatý kříž. Dnes je tento kostel přebudován na soukromý dům a svou původní podobu si bohužel uchoval jen částečně. Oku i uchu turisty jednoznačně zalahodí místní folklór – písně, tance a zejména tradiční kroje, kde ženská pokrývka hlavy je vytvořena z pažské krajky. Krajkářství patřilo po dlouhou dobu k tradičním řemeslům ostrovanů. Pag je také významným světovým producentem soli. Vytěží se zde celé dvě třetiny celochorvatské produkce. Turistům místní rádi předvedou tradiční historický i současný nejmodernější způsob těžby, stejně jako ukázku výroby místní speciality – vysoce aromatického ovčího pažského sýra. Zapíjet se doporučuje místním skvělým bílým vínem zvaným žlutica, které je k dostání téměř u každého stánku domorodců.

Kam za zábavou?

Chorvaté by rádi získali pověst země, kam přijíždějí na dovolenou nejen rodiny s dětmi, ale i mladí lidé, kteří se chtějí bavit, tančit a smát se. Proto zde v posledních letech vznikla celá řada disko a beach klubů – a snad nejznámější z nich právě na ostrově Pag v letovisku Novalja. Na pláži Zrće v přírodním prostředí hostují známí světoví DJ-ové, jen pro vás a pro každého, kdo touží po uvolnění a té nejbláznivější zábavě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *