Ostrov Rab – lokalita Lopar

loparJednou z nejlepších možností rekreace je, když navštívíte ostrov Rab, Lopar. Samo letovisko Lopar se nachází necelých 12 km od města Rab a celé jeho okolí lze bez nadsázky označit za písečný ráj na ostrově Rab.

Rajská pláž

Lopar je členitý záliv se stejnojmenným letoviskem. V sousední zátoce Crnika najdete jednu z nejproslulejších pláží Jadranu – 1, 5 km dlouhou písečnou Rajskou pláž. Místo je ideální pro rodinnou rekreaci s malými dětmi, protože vstup do vody je velmi pozvolný a mělčina se táhne daleko do moře, navíc zde vaši potomci pro zábavu najdou skluzavky a tobogány. Bude-li se vám zdát tato populární pláž přeplněná, máte možnost vybrat si kteroukoliv z dalších písečných či oblázkových pláží, kterých je v okolí skutečně velké množství. Využít k tomuto účelu lze i ostrůvky na východní straně před Rajskou pláží.

Ostrov Rab je tradičně i cílem vyznavačů naturismu, kterým jsou určeny pláže Sahara a Ciganka. Protože značná část poloostrova je porostlá borovým lesem, užijete si tu kromě koupání a slunění také dostatek procházek a místní rybáři zájemce rádi vezmou s sebou na moře, aby se mohli zúčastnit rybolovu. Letoviska na poloostrově Lopar samozřejmě nabízí i možnost sportovního vyžití, v San Marinu najdete školu potápění, protože nedaleké skalnaté pobřeží je výjimečně vhodné i pro tento sport, jsou zde také ideální podmínky pro jachting, windsurfing a další vodní sporty, užívat si můžete plážový volejbal, tenis, cyklistiku i paragliding.

Hotelový komplex San Marino

Na celém ostrově Rab San Marino patří k největším hotelovým komplexům. Skládá se z pavilonů hotelového typu – Sahara, Veli Mel, Lopar a Rab. Všechny jsou situovány přímo u písečných pláží, nudistická pláž je vzdálena asi 2 km od hotelu. Pavilony jsou třípatrové, bez výtahu, každý s vlastní recepcí. Ke komplexu patří restaurace, jejíž vzdálenost od jednotlivých pavilonů je 50 – 200 metrů. Mimoto jsou zde veškeré služby, které byste mohli na dovolené potřebovat, obchody, stánky, půjčovna sportovních potřeb, dětské atrakce, za poplatek je dostupné internetové připojení. Ke každému z pavilonů patří parkoviště, kde si mohou návštěvníci zakoupit své vlastní parkovací místo. Všechny pavilony jsou po renovaci, vybavené novým nábytkem a klimatizované. Je možno se tu ubytovat v jednoduchých dvoulůžkových pokojích s vlastním příslušenstvím a samozřejmě přistýlkou, ale také propojených pokojích, kde může bydlet současně až 6 osob. Některé pokoje mají balkon. V rámci komplexu se nachází tenisový kurt, hřiště na plážový volejbal, minigolf, půjčovna člunů a taneční terasa. Děti si tu mohou užívat na trampolíně, nafukovací skluzavce a autíčkách.

Kemp San Marino

Přijedete-li na ostrov Rab, kemp San Marino je zajímavou alternativou ubytování. Dovolenou tu můžete strávit ve stanech nebo čtyřlůžkových karavanech s možností přistýlky ve stanové předsíni, kde je umístěna i kuchyňka. Kemp je součástí komplexu San Marino. Jde o velice moderní zařízení s vlastní infrastrukturou. Zdejší sociální zařízení je na vysoké úrovni s teplou i studenou vodou, v recepci je za poplatek možný přístup na internet, mimoto se v areálu nachází prodejna potravin, restaurace, kavárna, cukrárna, disko club, zábavní centrum, směnárna a sportovní areál. jeho součástí je víceúčelové hřiště na fotbal nebo basketbal, ping pongové stoly, tenisové kurty, půjčovna motorových člunů, vodních skútrů, vodních lyží, surfů a dětských autíček.

Výlety po okolí

Z Loparu funguje celoroční trajektové spojení s ostrovem Krk, které bylo zavedeno poté, co trajekt na Rab z přístavu Jablanec přestal svou kapacitou přílivu turistů dostačovat. Návštěvníkům se doporučuje obětovat jeden den své dovolené návštěvě ostrova Grgur, což je neobydlené místo, kde se nacházel v době Titovy vlády koncentrační tábor. Mimoto jsou velice zajímavé výlety přímo na ostrově. Např. do letoviska Supetarska Draga, což je zemědělská a rybářská obec ve stejnojmenné zátoce s proslulým jachtařským přístavem. Významnou památkou v obci je kostel svatého Petra z 11. století, což je mimochodem nejvýznamnější raně románská památka v celé oblasti Kvarnerského zálivu. V jeho oddělené zvonici je nejstarší zvon v chorvatském přímoří pocházející ze 13. století. Na pobřeží směrem k Loparu je také k vidění starý klášterní vodní mlýn. Dalším oblíbeným výletním cílem je správní středisko ostrova Rab, kam z komplexu San Marino jezdí pravidelná autobusová linka. Městečko Rab je starobylá městská rezervace jejíž stavební ráz i celkový vzhled nejvíce ovlivnili Benátčané. patří k nejzachovalejším středověkým sídlům z dob benátského panství v oblasti Kvarneru. Mimo zajímavou a bohatou historii má také od druhé poloviny 19. století status klimatických přímořských lázní. Pro letošek se na dovolenou vydejte směrem Chorvatsko – Rab – Lopar a litovat určitě nebudete!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *