Ostrov Rab – skvost Kvarnerských ostrovů

rab2Ostrov Rab (někdy psáno také Ráb) zná většina milovníků Chorvatska. Původní název – odvozený z ilyrského jazyka – Arb (Arve, Arba, Arbia) znamená v překladu tmavý nebo zalesněný.  Jedná se o jeden z nejznámějších (pokud ne úplně ten nejznámější) ostrov Kvarneru. Ostrov náleží do přímořsko-gorskokotarské župy a jeho největší město nese stejnojmenný název. Mezi turisty patří ostrov Rab k nejoblíbenějším chorvatským destinacím a ročně zde vyjíždí relaxovat na několik stovek tisíc turistů z celého světa.

Ostrov Rab mapa a reliéf

Rozloha Rabu čítá 93,6 km2 a počet stálých obyvatel zde zastupuje číslo 9500. Délka ostrova činí 22 kilometrů a jeho šířka dosahuje 3,5 kilometrů. Sousedy ostrova jsou Krk, Pag a neobydlený Dolin. Reliéf ostrova je poměrně členitý a hornatý. Z hornin na ostrově převažuje vápenec, který zde vytváří dva horské masivy. Nejvyšším bodem Rabu je Kamenjak 405 metrů nad mořem. Z východní části je Rab vystaven bóře (chladný nárazový vítr, jehož síla mnohdy dosahuje síly orkánu), která zapříčinila jeho poměrně pustý vzhled. Na východě ostrova tedy nenaleznete příliš mnoho rostlinstva ani dalších plodin. Od pevniny ostrov odděluje Velebitský průliv, od ostrova Pag Pažský průliv a od Cresu průliv Kvarnerić. Do roku 2012 měl ostrov trajektové spojení z Mišnajku do Jablance. Přístav v Jablanci byl v tomto roce nahrazen přístavem Stinica. Trajekt na Rab vyjíždí také z chorvatského Krku.

Ostrov Rab – počasí

Na ostrově se můžete těšit z příjemného a stabilního počasí a vysokého počtu slunečných hodin v roce (až 2500 hodin). Zimy jsou na Rabu velmi mírné a téměř suché. Ani v létě vás zde nebudou sužovat nesnesitelné pařáky, ale příjemné středomořské slunce. Průměrná červencová teplota činí necelých 24 stupňů Celsia. Aktuální předpověď počasí naleznete na řadě tuzemských i zahraničních portálech, o situaci přímo na místě vás může informovat web kamera rab hr.  Potřebujete snad další důvod pro návštěvu tohoto kouzelného a slunečného ostrova?

Chorvatsko ostrov Rab – základní informace:

 • Rozloha ostrova činí 93,6 kilometrů čtverečných
 • Délka Rabu je 22 kilometrů
 • Šířka ostrova – 3,5 kilometrů
 • Žije zde přibližně 9500 stálých obyvatel
 • Ostrov náleží ke Kvarnerským velikánům
 • Největší městem ostrova je samotný Rab
 • Rab patří k turisticky nejoblíbenějším chorvatským destinacím
 • Vysoký počet slunečných hodin v roce
 • Mírné podnebí s minimem srážek
 • Průměrná červencová teplota dosahuje 24 stupňů
 • Na ostrov Rab vyjíždí trajekt z Krku a ze Stinice
 • Turisty oblíbená místa: Banjol, Lopar, Suha Punta, Supetarska Draga

rabOstrov Rab – Chorvatsko pro náročné

Nejen mírné podnebí a vysoký počet slunečných hodin v roce, ale také pohostinnost a jedinečný kolorit místního obyvatelstva v kombinaci s krásným pobřežím a čistým mořem, dělá z Rabu vyhlášenou turistickou destinaci. Během svého pobytu se můžete zúčastnit místních slavností, které jsou zde pravidelně pořádány nebo vyrazit prozkoumávat zdejší historické poklady, kterých je zde také nespočet. Patříte-li mezi milovníky kempingu, potěší vás zde poměrně slušné přírodní kempy, z nichž některé jsou zaměřeny také naturalisticky.

Možnosti ubytování – ostrov Rab

Na ostrově máte na výběr hned z několika typů ubytování. Pokud si chcete svou dovolenou užívat plnými doušky a nechcete se zbytečně zatěžovat s vařením nebo vyhledáváním restaurací, doporučit vám můžeme hotelové komplexy, kterých je na ostrově opravdu dost. Jak již bylo výše zmíněno, hojným počtem jsou zde zastoupeny také kempy. Ostrov Rab a apartmány – to je kapitola sama pro sebe. Nutno podotknout, že právě tato možnost ubytování spolu s ubytováním v soukromí je na Rabu zastoupena snad úplně nejvíce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *