Dovolená na ostrově Rab – Severní Dalmácie

rabPokud se letos chystáte navštívit Chorvatsko, ostrov Rab v Severní Dalmácii patří k místům, která byste rozhodně neměli z výběru vynechat. Přestože ze strany od pevniny je pravidelně zasahován větrem bóra, který je natolik silný, že jedna strana ostrova je v podstatě pustá a nehostinná, na závětrné straně naleznete ideální podmínky pro svou dovolenou.

Podnebí a počasí

Na zadání ostrov Rab počasí vám kterýkoliv internetový vyhledávač sdělí, že se zde dočkáte velice příznivých podmínek, podnebí je příjemné, počet hodin slunečního svitu nečekaně vysoký. Aktuální předpověď počasí pro ostrov Rab je snadno dostupná, informovat vás o ní bude web kamera rab hr. Celkově se dá shrnout takto – mírné zimy a v létě průměrné teploty kolem 23 až 24 stupňů – skvělé místo pro dovolenou u moře i pro ty, kdo špatně snášejí letní vedra, ať už malé děti, starší lidi nebo nemocné. Navíc je zdejší vzduch natolik čistý a prosycený mořskými solemi, že je Rab zvláště vhodným místem pro jedince s chronickým onemocněním horních cest dýchacích.

Letoviska a trajektová spojení

Všechna letoviska, kterými disponuje ostrov Rab, mapa lokalizuje na pobřeží. Tím největším a nejznámějším je správní středisko i historické centrum ostrova – město Rab, které se v průběhu času rozrostlo do aglomerace, která jej spojila i se sousedními letovisky Banjol, Palit a Barbat, mimoto bývají častým cílem turistů i Lopar, Mundanija, Supetarska Draga a Kampor. Pro pohodlí návštěvníků jsou všechna střediska spojena velice dobrou asfaltovou silnicí. Jestliže máte představu o něčem, co podle vás symbolizuje Chorvatsko, Rab zcela jistě nezůstane vašim představám nic dlužen. Makchiové porosty, borovice, vápencová skaliska – a to nejdůležitější: členité pobřeží s mnoha malebnými zátokami, které ukrývají ty nejkrásnější pláže v celém Chorvatsku. Samozřejmostí je trajektové spojení ostrova s pevninou. Trajekt na Rab vyplouvá z přístavu Jablanec. Přestože v sezóně jezdí trajekt několikrát denně, stále to nebylo dostačující, proto byla zřízena ještě nová pravidelná celoroční linka, která spojuje ostrov Rab se sousedním ostrovem Krk.

Kdo všechno míří na Rab

Rab se mezi turisty těší velké popularitě a počítá se mezi absolutně nejoblíbenější chorvatské destinace. Každým rokem tu za sluncem, mořem a čistým ovzduším přijíždějí stovky tisíc turistů z celého světa. Většina z nich sem přijíždí relaxovat a odpočinout si, přičemž využívají řady možností k poklidným vycházkám po pobřeží i k poznávání chorvatské historie. Tradičně se ostrov počítá i k oblíbeným cílům jachtařů, kteří rádi využívají členitosti jeho pobřeží. A také naturisté jej již několik desetiletí považují za jednu ze svých chorvatských základen.

Kultura a zábava

Jestliže se nechystáte svou dovolenou kompletně celou strávit poleháváním na pláži a užíváním si mořských radovánek, nabídne vám Rab i možnosti kulturního vyžití. Pro milovníky výtvarného umění je zde jednak stálá výstava sakrálního umění v kostele svaté Justiny, jednak stálá letní výstava výtvarných děl v ulici Srednja, kde si můžete nejen prohlédnout, ale rovněž zakoupit díla známějších, méně známých i zcela neznámých umělců. Pro milovníky vážné hudby jsou zde Rábské hudební večery, což je 11 koncertů vážné hudby, které se konají v průběhu celého léta.

Největší zábavní akcí na Rabu je Fjera, která se zahajuje každoročně na svátek svatého Jakuba (25. 7.) a trvá tři dny. Jde o původní středověkou slavnost, která si zachovala svůj historický charakter, potkáte zde hudebníky, žongléry i řemeslníky v tradičních krojích, uvidíte, jak se razily mince, barvilo hedvábí, nakládaly a pekly ryby, můžete obdivovat zručnost místních při práci se dřevem, kamenem i kovem. Slavnost vrcholí na svátek patrona ostrova svatého Kryštofa (27. 7.) rytířským turnajem. Součástí je i průvod, hry, tanec, zpěv a soutěž ve střelbě z kuše, která se koná na památku obrany Rabu před normanským nájezdem roku 1075. Tradice těchto slavností se s přestávkami udržela již od 14. století a nelze než doufat, že ji místní obyvatelé zachovají i nadále. Toužíte-li po vzrušení nočního života, můžete navštívit ve městě Rab nebo v letovisku Suha Punta některou z mnoha místních diskoték nebo tanečních teras, kde se v období letní sezóny každodenně pořádají taneční večery.

Možnosti letního bydlení

Široká nabídka ubytování v sobě zahrnuje nejen celou řadu hotelových komplexů, kde se dočkáte dokonalého servisu a naprosto bezstarostné dovolené, ale také několik kempů, které nabízejí bydlení ve stanech i karavanech, apartmány a samozřejmě ubytování v soukromí, na jehož nabídku narazíte v Chorvatsku asi úplně všude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *