Objevte krásu a unikáty přírodního parku Mljet

Objevte krásu a unikáty přírodního parku MljetOstrov Mljet je považován za jeden z nejkrásnějších a nejzelenějších ostrovů celého Chorvatska. Pokud byste sem chtěli zamířit, pak se vydejte do jihodalmatského pásu ostrůvků, kterých je Mljet součástí. O jeho krásách, stejně jako plážích a možnostech ubytování se ovšem zmiňujeme v několika předchozích článcích. Dnes se budeme proto věnovat jeho skvostu a jedinečnému unikátu, který představuje zdejší národní park.

Základní informace o přírodním parku Mljet

Ostrov Mljet je plný geologických unikátů, přírodních zajímavostí, endemitů a zajímavých druh rostlin, proto se není čemu divit, že jeho severozápadní část, na níž jsou tyto unikáty ve velké míře soustředěny, byla v roce 1960 prohlášena přírodním parkem s rozlohou 5 375 hektarů. Zřejmě tou největší krásou a místem, které obdivují zástupy turistů, je Veliko a Malo jezero, jež se vlévá do otevřeného moře. Voda těchto jezer je slaná a o mnoho teplejší, než voda okolního moře. Zajímavým unikátem je skutečnost, že dříve bývala jezera sladkovodní. Působením vnějších a vnitřních vlivů se však z jezer sladká voda v průběhu let úplně vytratila.

Co dalšího zde můžete obdivovat?

Součástí jednoho z jezer je též malinký ostrůvek, který ochraňuje románský benediktinský klášter sv. Marie, jenž určitě stojí za návštěvu. Kromě této památky je však možno projít nespočet cestiček a tras, které vedou do nejtajnějších zákoutí parku. Obdivovat zde můžete bohatou faunu i flóru, překrásné přírodní scenerie, ale i malebné pláže, tajemné laguny a zrakům zvědavých návštěvníků ukryté zátoky.

Ubytování v přírodním parku Mljet

Vstup do parku je možný až po zaplacení vstupného. Dostat se zde můžete hned ze tří lokalit (Crna klada, Pomena, Polače) a pokud máte zájem, můžete se přímo v parku ubytovat u místních nebo v hotelovém komplexu nedaleko letoviska Pomena. V parku můžete provozovat množství sportů od potápění, přes windsurfing, až po plážový volejbal, fotbal nebo tenis. Pro děti jsou zde připravena menší hřiště a pro milovníky dobrého jídla a pití několik barů, stánků a restaurací podávajících vyhlášené speciality.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *