Ostrov Žut – Severní Dalmácie

zutKornatský národní park, který je v souhrnu tvořen více než stovkou jednotlivých ostrovů a ostrůvků, je rájem pro milovníky panenské přírody. Mnozí jej označují za jedno z vůbec nejpřitažlivějších evropských míst a bezpochyby se jedná o jedno z nejatraktivnějších míst v Chorvatsku. Údajně i zprávy kosmonautů z oběžné dráhy hovoří o tom, že zde je moře nejmodřejší a vápencové skály, které z něj vystupují, nejbělejší.

Neobydlený ostrov

Ačkoliv je ostrov Žut v Kornatském souostroví se svou rozlohou 14,83 km čtverečních druhým největším ostrovem, stálé obyvatele byste tu hledali marně. Ostrov, respektive majitelé zdejších pozemků, se specializují na tzv. robinzonády, kdy je unaveným turistům, zmoženým z celoročního spěchu a stresu nabízena rekreace a regenerace sil v klidu a soukromí jen několika málo apartmánů a odlehlých domů. Zcela opuštěný však ostrov není, v sezóně zde funguje v místě zvaném Marina Žut malý obchod a restaurace, aby si turisté, vystresovaní pro změnu z klidu a ticha, mohli doplnit zásoby a prohodit pár slov s další lidskou bytostí. Kromě toho se na ostrov pravidelně přepravují zemědělci, kteří zde obdělávají část půdy a pěstují vinnou révu, fíkovníky a olivy. Zdejší olivové háje produkují plody, z nichž se lisuje olej velmi vysoké kvality. na ostrově je také v provozu malý přístav pro jachty a plachetnice.

Mini letoviska – zátoka Pristanišće a Žešnja

Pobřeží ostrova Žut je lemováno četnými zálivy a zátokami. Jednou z nich je i víceméně osamocené místo – zátoka Pristanišće, kde se nachází jedno z „letovisek“ na ostrově Ribarski dom – 4 chatky, každá pro 4 až 5 osob. Kuchyňka je vybavena ledničkou a malou mrazničkou a vařičem na plyn. V domku je koupelna se sprchovým koutem a WC, neteče zde však teplá voda. U každé z chatek je k dispozici terasa s posezením a vlastní gril. Vrcholem luxusu je plovoucí prodejna potravin, která do zátoky v průběhu sezóny obden přijíždí, mimo sezónu pak jen jednou až dvakrát týdně. Podobné místo, možná trošku méně drsné, pro trávení klidné dovolené se nachází také v zátoce Žešnja. Zde stojí pět apartmánových domů určených pro 3 až 4 návštěvníky. V každém z apartmánů naleznete plynový sporák, lednici, sprchu a vlastní gril. Mají přístup na soukromou pláž. Pro potřeby domků se využívá solární elektřina a dešťová voda. na místo se lze dopravit pouze lodí z ostrova Murter, kde můžete zanechat svůj vůz.

Pravá „robinzonáda“

Jestliže vám po celoročním shonu přijde příliš i jeden či dva sousedé, má pro vás Žut v záloze dokonalé soukromí v rybářské chatě pana Maxima postavené v malebné zátoce Podražanj, kde budete naprosto odříznuti od veškerých vymožeností civilizace – víceméně, trocha pohodlí ještě nikomu neuškodila… Do chaty vás osobně dopraví lodí majitel ze sousedního ostrova Murter, kde zanecháte svůj vůz. Chata je vybudována jen asi 15 metrů od mořského břehu, ve svahu, stíněna vzrostlými stromy. Je určena pro pobyt pěti osob, po předchozí domluvě však lze vyjednat zřízení přistýlky. Jsou zde dvě ložnice a přiměřeně zařízená kuchyň s plynovým sporákem, lednicí a osvětlením. Protože ostrov nedisponuje vlastními zásobami pitné vody, musí se turisté spokojit se suchým WC, které je umístěno stranou objektu. K dispozici jim však je cisterna s pitnou vodou, soukromá pláž s místem pro kotvení lodí a také terasa přímo vybízející k posezení za vlahých středomořských večerů. Zájemci si mohou vyjednat zapůjčení motorového člunu nebo loďky s vesly, neboť celé okolí je proslulým rájem pro jachtaře, potápěče i rybáře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *