Ostrov Iž – Severní Dalmácie

izTrajektem ze Zadaru můžete za necelé dvě hodiny dojet na Iž, 17,6 km čtverečních velký, 12,5 km dlouhý a 2,5 km široký ostrov, který je součástí skupiny Severodalmatských ostrovů. Není to klasické letovisko ve velkém vyhledávané turisty, ale přejete-li si na své dovolené zejména klid, možná je místem právě pro vás.

Historie ostrova

Jako mnoho okolních lokalit byl i osídlen již v prehistorických dobách. Počet obyvatelstva se však výrazně zvýšil v 16. a 17. století, kdy zde při tureckých nájezdech hledali útočiště obyvatelé z pevniny. Na ostrově lze nalézt řadu zajímavých stavebních památek, a to zejména letohrádky původních šlechtických majitelů ostrova, často v průběhu staletí i několikrát přestavované, nejstarší z nich pochází už cca ze 14. století. Nejstarší stavbou však je románská rotunda Panny Marie, jejíž původ je datován až do století 9. nebo 10. Pozdější stavební úprava, kdy k ní byla přistavěna loď, udělala z prosté rotundy katedrálu, ale v 19. století vzala loď při požáru za své a zůstala zase jen rotunda. Také farní kostel sv. Petra a Pavla ze 14. stol. se bohužel nezachoval v původní podobě. Mimoto si můžete prohlédnout pozůstatky opevněné ilyrské osady a rovněž opevněný zámek.

Současná podoba ostrova

Většina plochy ostrova je zalesněna, jeho 660 obyvatel žije zejména ve dvou osadách na východním pobřeží. 470 obyvatel v osadě Iž Veli, 190 v osadě Iž Mali. Pro turisty je zde k dispozici jediný hotel – Korinjak, mnoho místních vám však ochotně nabídne ubytování v soukromí. Lidé se tu, mimo příležitostných výdělků z turistiky, živí zejména rybolovem a zemědělstvím, a to zejména pěstováním oliv, olivovníků na ostrově najdete na 8 000. Mimoto pěstují ovoce, zeleninu a vinnou révu. Někteří jednotlivci se tu stále věnují tradičnímu hrnčířství, které na ostatních jadranských ostrovech již vymizelo. Nezapomeňte si proto odtud odvézt jako suvenýr právě některý z místních keramických výrobků, které jsou specifické svou načervenalou glazurou a vypalují se nikoliv v keramické peci, ale na otevřeném ohni.

Dovolená na ostrově

Díky své chráněné poloze, obklopen mnoha dalšími ostrovy a ostrůvky, má Iž velice příjemné podnebí. Největším z blízkých ostrůvků, které jsou častým cílem výletů návštěvníků Iže, je na východě ostrůvek Knežak, blízko něj pak naleznete i Rutnjak s parkově upraveným borovým porostem a pěkným koupalištěm. V osadě Iž Veli se nachází také dobře vybavený jachtařský přístav, neboť Iž samozřejmě těží z blízkosti Kornatských ostrovů, které jsou nazývány rájem jachtařů.  Zajímavým zážitkem je místní slavnost Iška fešta, jeden ze svérázných zvyků ostrovanů. její kořeny sahají hluboko do minulosti, součástí bývá soutěž lidových pěveckých souborů a vyvrcholením pak volba ižského krále.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *