Ostrov Koločep – Elafitské ostrovy (Jižní Dalmácie)

kolocepKoločep je malý ostrůvek z vápence a dolomitu o rozloze jen 2,35 km čtverečních, náleží do skupiny ostrovů Elaphite a z Dubrovníku se sem dostanete lodí za pouhých 20 – 40 minut. Lodní spojení je časté a pravidelné. Jezdí tu desítky lodních linek denně. Protože je však Koločep ostrov bez automobilového provozu, trajekt mezi nimi budete hledat marně.

Místní kolorit

Ostrov Koločep je vyhledávanou turistickou destinací a je zvláště vhodným místem k trávení dovolené pro ty, kdo se chtějí vyhnout davům dalších turistů. Zde, v příjemném středomořském klimatu s mírnými zimami a teplými léty, se můžete nikým nerušeni oddávat odpočinku, užívat písčitých pláží a procházek v borových lesích, vstřebávat přírodní krásy i kouzlo tradičních malých vesnic. Místní obyvatelé se, kromě příjmů z cestovního ruchu, živí zejména pěstováním oliv a citrusových plodů, vinařstvím a rybařením. Dříve zde žili lovci korálů, kteří byli pro své umění obdivováni v celém Středomoří, po vyhubení korálových kolonií však vzal tento způsob obživy zasvé. Je zde jen jedna oficiální osada – Koločep, kterou však ve skutečnosti tvoří dvě místní vesnice – Donje a Gornje Celo, které jsou spojeny pěší cestou dlouhou cca 3 km. Doslova oáza klidu a pohody, které si často jezdí užívat i místní obyvatelé z pevniny. Zajímavostí je, že vzhledem ke svému geologickému složení nemá ostrov Koločep žádné vodní zdroje.

Co může turistům nabídnout?

Pro zájemce je tu možnost projížďky okolo celého Koločepu i dalších elafitských ostrovů, kterou zajišťuje místní soukromá lodní taxislužba, lze realizovat vyjížďky na kajaku nebo se věnovat potápění a objevování krás podmořského světa. Mimoto se zde nachází množství historických památek, které jsou hodnotnými ukázkami starochorvatské architektury. Jsou zde hned tři prerománské kostely s dómy. V kostele sv. Trojice si nezapomeňte prohlédnout vzácný starochorvatský pletencový ornament, který je zde vsazen do zdi. Ze 16. století pak pochází další zajímavé ostrovní stavby, tzv. torety, což jsou obranné věže vybudované na nejdůležitějších strategických místech ostrova na obranu proti nájezdům arabských pirátů.

Gornje i Donje Celo nabízejí překrásné písečné pláže, perfektní možnosti ke koupání najdete zejména v zátokách Celo, Sapluni a Porat. K dispozici jsou na ostrově také menší i větší přístavní mola v chráněných zátokách.

2Hotel Villas Koločep

Na ostrově existuje bohatá nabídka ubytování v soukromí, pro náročnější návštěvníky je tu však k dispozici tříhvězdičkový hotel Villas Koločep se dvěma restauracemi, který je vzdálen jen 200 m od osady Donje Celo. Od písečné pláže jej pak dělí jen pěší promenáda. Hotel se skládá z hlavní budovy a několika vilových budov a nabízí možnost ubytování ve 150 pokojích, do jejichž vybavení patří sprcha, WC, fén, klimatizace, satelitní TV, internetové připojení, minibar, telefon, sejf, balkon nebo terasa. Součástí hotelového komplexu je i bar s panoramatickým výhledem, venkovní sladkovodní plavecký bazén, sluneční terasa, tenisový kurt, dětské hřiště a nudistická pláž. Hotel Villas Koločep pravidelně pořádá zábavné večerní programy, zejména koncerty lidové hudby. Vystupují zde však i jazzové kapely, dalmatští zpěváci a různé taneční soubory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *