Brač – Zlatni Rat – nejkrásnější pláž Jaderského moře

zlatni-ratBrač, třetí největší ostrov v celém jadranském souostroví, již dávno není jen domovem vinařů, rybářů a mořeplavců, ale je již dlouhé roky cílem mnoha turistů. Lákají je sem všechny typické atributy Chorvatska – průzračné moře, hřejivé sluneční paprsky, nedotčená příroda, historické památky, dobře vybavené hotelové komplexy i soukromé penziony a bodrá nátura místních obyvatel. Místem, kam na Brači zamíří kroky většiny návštěvníků je jistojistě Zlatni Rat – nejkrásnější pláž Jaderského moře.

Pláž Zlatý mys

Možná, že ji znáte spíše pod tímto názvem. Nebo také jako Zlatý roh. Nachází se u letoviska Bol – nejstaršího pobřežního městečka na ostrově. Pláž je jedním z nejčastějších motivů na letáčcích, brožurkách i pohlednicích s pozdravy, které z Chorvatska míří do celého světa. Myslíte si, že je to přehnané? Americký list Los Angeles Times ji označil za jedno ze čtyřiceti nejneobvyklejších a nejlepších míst na světě. Celá více než 630 m dlouhá pláž je pokryta drobounkými bílými oblázky a svým naprosto unikátním tvarem jako magnet přitahuje návštěvníky z celého světa. Stala se již neoficiálním symbolem nejen ostrova, ale i celého přímořského Chorvatska.

Zvláštní přírodní úkaz

Celá pláž je jakousi specifickou hříčkou přírody. Má základní tvar trojúhelníku připomínajícího roh – odtud také její název, který se táhne téměř kolmo do moře. Její poloha, délka a tvar však nejsou zcela stabilní, vlivem větrů a mořských vln neustále trochu mění svou podobu. Její výběžek je otočen pokaždé na jinou stranu – tu vpravo, tu vlevo, přičemž na jedné straně pláže je vždy bezvětří a klidné moře. Jak vysoká tato „oblázková stěna“ je, uvidíte na vlastní oči, protože vstup do vody je ze Zlatého rohu velice strmý a voda je zde tak křišťálově čistá jako snad nikde jinde na světě.

zlatni-rat2Pobyt na pláži

Přijet na Brač a nezajít se vykoupat na Zlatý roh by bylo přímo rouhání. Zajet si sem můžete také na výlet lodí, trávíte-li dovolenou v některém z letovisek na Makarské riviéře. Jediné, nač se musíte připravit, je fakt, že nejste sami, kdo o elegantním a okouzlujícím Zlatém rohu slyšel. V průběhu sezóny se tu prý sejde až pět tisíc návštěvníků najednou. Někteří turisté dokonce tvrdí, aniž na to ovšem mají jediný důkaz, že na Zlatém rohu se opálí lépe než kdekoliv jinde.

Vstup na pláž je zdarma, platí se ovšem parkovné. Hladoví se mohou najíst v místní restauraci Zlatni Rat v přírodním prostředí, kde nabízejí původní dalmatské pokrmy, nebo se vydat po promenádě kolem moře do deset minut vzdáleného hotelu Elaphusa. Zlatni Rat je také nejznámější chorvatská pláž pro windsurfing a zájemci zde mohou využít rovněž služby potápěčských, jachtařských i tenisových klubů. Rozhodně to stojí za zapamatování – ostrov Brač – Zlatni Rat – nejkrásnější pláž Jaderského moře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *