Ostrov Vis – Střední Dalmácie

visMezi ostrovy Hvar a Biševo najdete ještě jeden neméně krásný. Ostrov Vis Chorvatsko – to je pojem, který rozhodně stojí za zapamatování. Ostrov Vis patří k těm velkým. Jeho rozloha činí přes 90 km čtverečních, počítá se ke Středo dalmatským ostrovům a trvale na něm žije téměř čtyři a půl tisíce obyvatel. Kupodivu patří k těm méně navštěvovaným.

Historická data

Život na Visu trvá už dlouhá tisíciletí. První obyvatelé zde prokazatelně žili již ve 3. tisíciletí před Kristem. Původní středomořské obyvatelstvo bylo vytlačeno Ilyry, které pak roku 219 př.n.l. porazili Římané. Po neslavném pádu říše západořímské zde vládli Gótové i Byzantinci, obsadili jej Benátčané, kteří jej postoupili Rakousku, ostrov dobyli Francouzi, pak zas okupovali Angličané, aby se následně vrátil pod nadvládu Rakušanů. V průběhu světových válek byl ostrov Vis okupován Italy, pak přešel pod vládu Socialistické federativní republiky Jugoslávie a posléze kvůli své strategické poloze byl pro cizince zcela uzavřen. Nacházela se zde vojenská základna Stupišče, která je v současnosti již opuštěná. Tento zákaz platil až do roku 1989, kdy dostalo Vis Chorvatsko. Poté byl s okamžitou platností zrušen.

Život na ostrově Vis

Ostrov Vis je skutečně jedinečný a nezapomenutelný. Svou nedotčenou přírodou, svébytnou architekturou křišťálově čistým mořem i sluncem zalitými zátokami s nádhernými plážemi. Zajímavostí ostrova jsou školky, kde se pěstují palmy ve volné přírodě. Většina místních si mimo cestovního ruchu vydělává na živobytí zemědělstvím a rybařením. Zdejší obyvatelé jsou považováni za skutečné znalce svého řemesla. Ostrov Vis je kolébkou rybářství na Jadranu a zdejší ekologicky pěstovaná vína nesnesou srovnání s žádnými jinými, jak se mohou všichni návštěvníci přesvědčit při návštěvě kterékoliv restaurace či vinného sklípku. Ostatně říká se, že první vinnou révu zde vysadili již staří Řekové – a od těch dob její pěstování na ostrově neustalo, přestože na Visu není zdroj vody, kterou zde musí dovážet v cisternách. Na Visu najdete dvě větší města – Vis a Komiža.

Město Vis

Přístavní město Vis se nachází na severní části ostrova a je to vlastně nejstarší osada v celé Dalmácii. Původně se zde nacházela osada Issa založená řeckými kolonisty již roku 397 př.n.l. Vis je dnes střediskem zemědělství, vinohradnictví, vinařství i rybářství. Trvale zde žije téměř dva tisíce obyvatel. Celé okolí města je archeologickou lokalitou, nachází se zde pozůstatky někdejší řecko-římské osady Issa – hradby a zříceniny města, zbytky římského divadla i fóra. V průběhu let zde byly nalezeny mnohé velice cenné antické památky, které jsou v současnosti většinou uloženy v Archeologické sbírce Issa ve Visu. Bohužel nejcennější exponáty byste nalezli ve vídeňských muzeích.

Procházející historie a neustále se měnící vládci ostrova zde zanechali výrazné stopy. Narazíte na mnohé úchvatné architektonické skvosty, renesanční domy, vilky i paláce, barokní kostel svatého Cypriána, farní mariánský kostel ze 16. století... Zvláště v 16. a 17. století byl ostrov Vis oblíbeným letním sídlem splitské šlechty a opěvoval jej i nejeden slavný básník, který zde trávil své dny. Nezapomeňte si prohlédnout také zříceniny protinapoleonských pevností, které zde vybudovali Angličané počátkem 19. století.

vis2Město Komiža

Komiža leží na západním pobřeží ostrova. zdejších 2 500 obyvatel se živí především zemědělstvím, pěstují vinnou révu, ovoce, zeleninu, ale také se tu daří rostlině zvané rohovník obecný, u nás spíše známé pod názvem svatojánský chléb. První zmínky o osadě pocházejí již ze 12. století. Ve 13. století byl vystavěn kostel svatého Mikuláše, který je dodnes hlavní dominantou okolí. Původní starý románský kostelík se v 16. a 17. století rozrostl na velký pětilodní kostel s klášterem, který byl původně opevněn, z čehož se do dnešních dob dochovaly dvě románské hranolové věže. Dalším kostelem ve městě je renesanční mariánský kostel Panna Maria „Pirátka“.

O tento zvláštní název se zasloužila místní pověst o pirátech, kteří opakovaně uloupili zdejší vzácný mariánský obraz, který se však vždy jakýmsi zázrakem vrátil zpět. Kostel je architektonicky vysoce zajímavý, navíc zde najdete nejstarší varhany v Dalmácii pocházející ze 17. století. V přístavu, v pevnosti ze 16. století, dnes najdete rybářské muzeum. Rybolov a následné zpracování ryb je považován v této oblasti za naprostou samozřejmost. Proslulý je zdejší typ rybářské lodě, tzv. falkuša, která je v muzeu vystavená jako exponát. Jde o devítimetrovou plachetnici s pěti vesly, se kterou se mohli rybáři bez obav vydat i na otevřené moře. Dnem města Komiža je tradičně 6. prosinec – svátek svatého Mikuláše, kterému je zasvěcen místní kostel. V tento den probíhají velké oslavy, v jejichž závěru je na počest svatého a jako poděkování zdejších rybářů za ochranu spálena stará loď.

Dovolená na ostrově Vis

Příjemnou a nezapomenutelnou dovolenou má zajištěnu každý, kdo navštíví ostrov Vis. Mapa tohoto kousku země obklopené mořem nám ukáže, že letními návštěvníky nejvyhledávanější lokality se nalézají na jižním pobřeží ostrova. Co do přírodních krás, nemají zdejší zátoky konkurenci. Severní pobřeží je spíše strmé a členité. Silnicí z Visu se dostanete do zátoky Rukavec, kde najdete pláž, restauraci i několik soukromých penzionů, kde je možno zajistit si ubytování. Ostrov Vis však má takových zátok mnohem více. Severozápadně od Rukavce leží Milna s písečnou pláží, západně zátoka Srebrena s oblázkovými plážemi, které navazují na hladké skály. pláže jsou lemovány borovým lesem, který poskytuje příjemný stín i v největších letních parnech. Tato bělostná zátoka patří k nejnavštěvovanějším místům na ostrově.

Pokud už budete v zátoce Rukavec, vyjeďte si i na protější ostrůvek Ravnik, kde leží pozoruhodná Zelená jeskyně, která vznikla působením mořských vln narážejících na vápencové skály. Její zvláštností jsou dva vchody vzdálené jen pár metrů od sebe, což jsou vlastně dva obrovské otvory přímo do nitra ostrova. Jeskyně je tak velká, že za války mohla poskytnout úkryt i menším válečným lodím. Lom světla ji zbarvuje do zelených odstínů. Přístup k dalším zátokám na ostrově je především z cesty spojující Vis a Komižu. Všechny se vyznačují nedotčenou přírodou a mimořádně čistou vodou. Nejpozoruhodnější a zcela mimořádná je zátoka Stiniva, která je jako zvláštní přírodní útvar chráněna. Vznikla zřícením stropu velké jeskyně, po stranách je uzavřena vysokými skalami, nad kterými pokračuje borový porost. Je zde 30 m dlouhá oblázková pláž, ke které je však zapotřebí sestoupit asi 15 minut cesty ze silnice.

Hotel Issa

Pro náročnější návštěvníky, kteří hledají ubytování, ostrov Vis nabízí tříhvězdičkový hotel Issa. Nachází se přímo na pobřeží v zalesněném výběžku jen asi 800 m od centra města Vis. Své pojmenování dostal podle starobylého města Issa, jehož staré hradby se rozkládají v jeho těsné blízkosti.  Pokud jste si pro svou dovolenou vybrali právě ostrov Vis, hotel Issa je ideálním místem pro ubytování. Můžete zde strávit dovolenou ve dvojlůžkových pokojích s možností přistýlky, se sprchou, WC, satelitní televizí, telefonem i fénem. Některé pokoje jsou rovněž s klimatizací. Stravování je zde možné formou polopenze – snídaňové a večeřové bufety.

K  vybavení hotelu patří restaurace, aperitiv bar, coctail bar, kavárna, TV místnost, parkoviště, internetový koutek i trezor, pro sportovní nadšence jsou tu tenisové kurty, stolní tenis, minigolf, plážový volejbal, možnost zapůjčení jízdních kol. U hotelu, ve vzdálenosti cca 100 m, je upravená pláž – navezené oblázky a místy vybetonované plošiny. Lehátka a slunečníky na pláži, stejně jako masáže, volejbal, tenis, hřiště na kopanou, volejbal a košíkovou, výuka potápění a pronájem kol, skútrů a aut, jsou službami za poplatek. Na své si v hotelu Issa přijdou ti, co vyhledávají klid, i ti, kdo touží po aktivním odpočinku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *